Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Fyzika není žádná vědaÚvodník: Kdyby se mi dostala do ruky dříve, možná bych nosila domů lepší známky. Jestli vyše dítko zápolí s fyzikou, nechte experty na slovo vzaté, ať jim tuto vědu vysvětlí zábavnou formou a učení pak půjde samo.

Článek:

Nejspíš ho znáte. Stephen Hawking je génius. Pokud ho mám přiblížit vizuálně, jde o učitele matematiky a teoretické fyziky na Cambridgské univerzitě, který se pohybuje na invalidním vozíku. Co mu ale bylo odepřeno na fyzickém zdraví, to mu bylo dopřáno po intelektuální stránce. I proto je mnohými považován za největšího teoretického fyzika od dob Alberta Einsteina. Stephen Hawking nyní se svou ženou Lucy (spisovatelkou) dal dohromady knížku, která zábavnou formou poučí o fyzice mladé studenty i starší ročníky.

Celý příběh se odvíjí od osudu Jirky, kterému uteče ochočené prasátko. Chlapec při hledání zvířete narazí na souseda, který se zabývá vědou. Muž má počítač, kterým může kohokoli vyslat na kterékoli místo ve vesmíru. Jirka to riskne a ocitne se v kosmu. Vše, co prožije, je dokonale vysvětleno poutavou formou, takže pochopíte všechny zákonitosti, které se ve vesmíru dějí. A nechybí ani napětí. Počítače se chce někdo zmocnit. A to je pro Jirku a jeho souseda, kteří jsou stále ve vesmíru, velmi nebezpečné.

 

Lucy a Stephen Hawkingovi,
Jirkův tajný klíč k vesmíru 
nakl. Universum, 201322.12.2013 - Aneta Šimonková