Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Agnes Obel přiváží do Prahy písničky pro samotářeÚvodník: První koncert série Femme Fatale v roce 2014 obstará pražská premiéra dánské zpěvačky a klavíristky Agnes Obel. Její ztišené písničkářství propojuje klavírní minimalismus s postupy nezávislého popu v duchu Tori Amos či PJ Harvey. V Berlíně usazená hudebnice si své uhrančivé balady sama píše i natáčí a tak do nich proniká atmosféra samotářského rozjímání. Několikanásobná držitelka dánských hudebních cen Agnes Obel vystoupí 9. ledna v Paláci Akropolis.

Článek: Koncertní série Femme Fatale se ve svém premiérovém roce 2013 rychle etablovala mezi špičku klubové nabídky v Praze a její druhý ročník odstartuje už 9. ledna. První fatální ženou, která v novém roce přijme pozvání na pódium Paláce Akropolis bude Agnes Obel, dánská písničkářka usazená v Berlíně. Aktuálně se řadí mezi nejopěvovanější interprety starého kontinentu, sbírá hudební ceny a boduje v žebříčcích - její křehká hudba  postavená na klavírních melodiích ale zároveň jako by ani nepatřila do naší hlučné současnosti.
 
Agnes Obel na sebe výrazně upozornila před třemi lety debutovým albem Philharmonics - kolekcí skladeb postavených skoro výhradně na klavíru a hlase. Sama hudebnice přiznává výrazný vliv Erika Satieho a jeho náladového minimalismu, dalšími inspirátory byli Claude Debussy či pozdní desky PJ Harvey. Album uhranulo fanoušky nejen v rodném Dánsku, ale i v Holandsku, Belgii nebo Francii a celkově se ho prodalo bezmála půl milionu kusů. V roce 2011 za něj Agnes Obel posbírala hned pět dánských výročních hudebních cen a objevila se na nahrávkách projektů Efterklang či The Brandt Brauer Frick Ensemble.
 
Výrazný úspěch debutu tehdy třicetileté hudebnice byl vyvrcholením její umělecké cesty. Obel vyrostla v hudební rodině a už v útlém mládí usedla za klavír. V sedmnácti pak založila svoji první kapelu a první polovinu nulté dekády strávila v rockové skupině Sohio. V roce 2005 se rozhodla opustit Dánsko a odstěhovat se do Berlína a hudebně se vrátila k úplným začátkům - nové písničky začaly vznikat za klavírem. Když v roce 2009 zveřejnila na svém MySpace profilu skladbu Just So, ozvalo se jí hned několik nahrávacích společností a ona podepsala belgické nezávislé značce [PIAS] Recordings, kde vydávají například Dead Can Dance nebo dEUS.
 
Debut Philharmonics si Obel napsala, nahrála i produkovala kompletně sama a stejný postup zvolila i pro svůj druhý počin - album Aventine, které vyšlo v září roku 2013. Její ztišené noční meditace s klavírem na několika místech doprovází čelo a písničky zní jako velmi osobní zpověď někoho koho příliš nezajímá vnější svět. Deník Guardian nahrávku popsal jako "báječné podzimní album" a webový časopis Quietus v pochvalné recenzi píše o "triumfu pečlivě budované nálady". Aventine se po vydání objevilo i v britském žebříčku a zdá se, že Agnes Obel stojí před dalším velkým průlomem.
 
Hřejivý smutek i slastné osamění přiveze do Prahy dánská písničkářka Agnes Obel. V Paláci Akropolis vystoupí 9. ledna 2014 v rámci koncertní série Femme Fatale věnované výrazným ženským interpretkám současnosti.
 
Více informací a audio ukázky:
 
Web: http://www.agnesobel.com/
 
Diskografie:  Philharmonics (PIAS, 2010), Aventine (PIAS, 2013)
 
www.palacakropolis.cz
 
 
Předprodej lístků v  kavárně Paláce Akropolis, Ticketpro
560,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
560,- Kč +poplatky v předprodejích
690,- Kč  na místě

19.12.2013 - redakce