Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Belgický tanečníci Cie Mossoux-Bonté s Čechy na Festivalu SpectaculareÚvodník: Festival Spectaculare nabídne při svém prvním ročníku v Praze na konci ledna nejen přední jména současné elektronické a experimentální hudby, ale i dva soubory fyzického a tanečního divadla – Cie Mossoux-Bonté a české Tantehorse.

Článek: 20. ledna na Nové scéně Národního divadla zahájí přehlídku přední belgický taneční soubor Cie Mossoux-Bonté s představením Les buveuses de café. Po tuzemských vystoupeních na festivalech Tanec Praha nebo Nultý bod přivážejí Mossoux-Bonté další pro ně charakteristické představení plné vizuální dokonalosti, hudební a taneční ekvilibristiky a jemného surreálna. „Jsem velmi rád, že po dlouhém ladění termínu přivítáme v Praze Patrika Bonteho a Nicol Mossoux a že tím navážeme na představování belgické taneční scény, která ve světovém kontextu tvoří jednu z nejdůležitějších linií. Rozhodně se můžeme těšit na obsedantní důraz na estetickou čistotu a synergii všech jevištních složek, jimiž jsou Mossoux-Bonté pověstní,“ říká dramaturg divadelního programu Petr Boháč. Praha bude jedním z prvních míst mimo Belgii, které uvidí prodlouženou verzi tohoto představení.

29. ledna se v prostoru Studia Hrdinů ve Veletržním paláci spojí český soubor fyzického divadla Tantehorse s německou dark-jazzovou formací Bohren & Der Club of Gore a nabídnou ojedinělou verzi nového představení Faith s živou hudbou. Po velkém mezinárodním úspěchu s představením S/He is Nancy Joe, Herald Angel Award, Best of dance 2012 udělovaný deníkem Washington Post, se Miřenka Čechová pouští do dalšího existenciálního tématu s autentickými prvky. „Jedná se o tanečně-vizuální představení o ztrátě víry v umění, jež nahradilo život, o nemožnosti přestat a nemožnosti zůstat. O kráse rozkladu, násilí drilu, o nesnesitelné přítomnosti a minulosti, jež nás vždy dožene.“ přibližuje Petr Boháč. Spolu s Miřenkou Čechovou vystoupí další nepřehlédnutelná persona české taneční scény Andrea Miltnerová a již zmiňováná německá dark-jazzová formace Bohren & Der Club of Gore.

Nový Festival Spectaculare propojí elektronickou a experimentální hudbu, tanec, pohybové divadlo s multimédii, projekcemi nebo vizuálním uměním. Od 20. do 31. ledna představí během šesti večerů na Nové scéně Národního divadla, v Paláci Akropolis, Centru současného umění DOX a Studiu Hrdinů - Veletržním paláci přední jména současné hudební scény, jako například Jon Hopkins, který spolupracoval s Coldplay či Brianem Enem, dále Nils Frahm, Fennesz, Hauschka či Samuli Kosminen. V rámci festivalu pokřtí nové dvojalbum Worx and Reworx česká formace Clarinet Factory. Nabídku doplní projekce filmů v Biu Oko a workshopy. Festival Spectaculare pořádá Palác Akropolis a navazuje jím na úspěšnou koncertní sérii Music Infinity. Vstupenky jsou již nyní v předprodeji v Paláci Akropolis a v síti Ticketpro. V den akce budou k dostání také v Centru současného umění DOX a ve Veletržním paláci.

Přesný program na www.spectaculare.cz a www.facebook.com/festivalspectaculare

24.12.2013 - redakce