Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - SEVERSKÉ FILMOVÉ ČTVRTKY: Play



Úvodník: Skandinávský dům a kino Evald uvádí v rámci dlouhodobého projektu Severských filmových čtvrtků další aktuální snímek ze současné severské kinematografie: psychologické švédské drama Play inspirované skutečnými událostmi.

Článek: Před několika lety okrádala v Göteborgu parta výrostků své vrstevníky – nepoužívala však ani násilí, ani natrénovanou zručnost, ale psychologický trik. Tato událost inspirovala režiséra Rubena Östlunda k psychologickému dramatu o požitku dětských zlodějů z nadvlády a bezohledné manipulace. Propracovanému snímku se po celou dobu daří udržet divákův zájem, a zároveň i budovat hmatatelné napětí. Vedle mimořádně vyvinuté schopnosti proniknout do chování postav disponuje snímek i silnou režijní vizí. Ta pracuje s jednoduchým snímáním situací, jež tak dostávají mimořádně autentický nádech, ale i se subtilním humorem a s přesným inscenováním, ne nepodobným stylu Roye Anderssona.
 
Cílem Severských filmových čtvrtků je zprostředkovat milovníkům severského filmu aktuální, v České republice nedostupné snímky. Vždy jeden čtvrtek v měsíci nabízí kino Evald perlu současné severské kinematografie v dramaturgii Skandinávského domu, která se doposud nedostala do českých kin.
 
Více informací na www.skandinavskydum.cz

ČT 9. 1. 2014 19 hod HRA (Play, Švédsko, Dánsko, Francie, 2011, 118 min)

09.01.2014 - redakce