Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Opera Olimpiade Josefa Myslivečka v provedení Collegia 1704Úvodník: Historicky první uvedení opery Olimpiade Josefa Myslivečka v pražském Stavovském divadle 2. května 2013 zaznamenalo na mezinárodní operní scéně nevídaný úspěch a ohlas, jenž doznívá až do dnešních dnů.

Článek: Mimořádná inscenace je nominována na prestižní The International Opera Awards, neboli operního Oscara, v kategorii „znovuobjevená tvorba“. Myslivečkova Olimpiade se tak ocitla ve velmi dobré společnosti produkcí evropských festivalů v Aix-en-Provence, Wexfordu, či amerického Bard SummerScape. Vítězové více než dvou desítek kategorií druhého ročníku The International Opera Awards budou vyhlášeni 7. dubna 2014 na slavnostním ceremoniálu v londýnském hotelu Grosvenor.
The International Opera Awards pořádá organizace The Opera Awards Foundation s cílem celosvětově propagovat operní tvorbu a renomované i začínající umělce. Na nominacích se podílejí operní kritici i operní publikum z celého světa, finální výběr je dílem mezinárodní odborné poroty. Historicky první ročník Opera Awards se za velkého zájmu konal v roce 2013.
Olimpiade, vrcholné dílo Josefa Myslivečka, se vloni v květnu ve Stavovském divadle vrátila na jeviště ve své původní podobě po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. Opera zazněla v brilantním provedení sólistů v čele s Raffaellou Milanesi, Sophií Harmsen, Johannesem Chumem či Simonou Houda-Šaturovou a hudebníků z barokního orchestru Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem, v režii legendární Ursel Herrmannové. Václav Luks k nominaci na Opera Awards uvedl: „Úspěch Myslivečkovy hudby a její vřelé přijetí současným publikem je potvrzením jejích nadčasových kvalit a příslibem i povzbuzením do další objevitelské činnosti. Dlouhá řada Myslivečkových titulů ještě čeká na své oživení a já věřím, že uvedení Olimpiády bylo klíčovým okamžikem v renesanci hudby tohoto opomíjeného českého mistra.“ Josef Mysliveček patřil k nejslavnějším tvůrcům žánru opera seria druhé poloviny 18. století a jeho velkým obdivovatelům byl i samotný Wolfgang Amadeus Mozart. Bezesporu výrazná osobnost hudebních dějin byla v současném operním světě dlouho poněkud opomíjená.
O renesanci Myslivečka svědčí provedení Olimpiade v koncertní verzi v prestižním Theater an der Wien 28. března 2014, v říjnu se pak opera vrátí do Národního divadla v Praze. Nejbližší možností, kdy si Myslivečkovu tvorbu můžete poslechnout naživo v Praze, je koncert Collegia 1704 v rámci cyklu Hvězdy barokní opery s proslulou americkou mezzosopranistkou Vivicou Genaux, který se koná 18. března 2014 v Rudolfinu. Vivica Genaux se s Myslivečkem seznámila právě díky předešlé spolupráci s Václavem Luksem a Collegiem 1704 a od té doby Myslivečkova díla pravidelně zařazuje do svého repertoáru.
Opera Národního divadla uvedla Olimpiade s podporou nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND, Ministerstva kultury ČR a v koprodukci s Théâtre de Caen, Opéra de Dijon a Grand Théâtre de Luxembourg. „Nominace na International Opera Awards 2014 je důležitým oceněním pro operu Olimpiade Josefa Myslivečka i vyznamenání celého uměleckého týmu,“ řekl u této příležitosti JUDr. Smutný, zakladatel nadačního fondu BHF.
 


06.03.2014 - redakce