Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dobrodružství ve Velrybí zátoceÚvodník: Dobrodružství ve Velrybí zátoce je podtitul útlé knížečky Libora Drobného "Suri & Kata, agenti s.r.o." určené pro děti od 7 let, plné zábavy a úkolů, které spojuje jeden dobrodužný příběh.

Článek:


Hlavními hrdiny jsou surikaty Suri a Kata, zrození v detektivním komiksu na stránkách časopisu Mateřídouška. Tento časopis, který vydává Mladá fronta, stejně jako tuto knihu, jde očividně stále s dobou, modernizuje a mění se. Tato knížka vyprávějící o dobrodružství ve Velrybí zátoce na sobě nese název obou těchto svých matek, Mladé fronty i Mateřídoušky.

Otec knihy, autor Libor Drobný, malým čtenářům předkládá poutavý příběh hledání předků Suriho a Katy. Jedná se o příběh plný obrázků a úkolů, ve kterém se nemusí moc číst, což stejně děti nemají příliš rády, zato se ale musí trochu přemýšlet a hodně si hrát, což děti mají rády, takže publikace splňuje všechny předpoklady pro to, aby se stala dětmi oblíbenou a rodiči alespoň tolerovanou.

Linie příběhu je inspirativní už tím, že se často mění způsob jejího podání. Po textu na pozadí velkého obrázku následuje komiks, křížovka, hádanka - vše dohromady nenechá čtenáře ani vydechnout, natož třeba nedejbože znuděně usnout! Úkoly vesměs nejsou těžké, přesto dá pár hádanek malým zvědavcům jistě pořádně zabrat. Nemusí se ale bát, že by příběh, který tajenkami teprve dostává smysl, nepochopili. Na konci padesátistránkové publikace je odkryto řešení.

Jak po výtvarné, tak po obsahové stránce, se kniha jeví přitažlivě. Je moderně pojatá, nijak zvlášť se nevymyká průměru současných požadavků. Rozhodně neurazí a věřím, že většinou dokonce až nadchne. Alespoň na tu krátkou chvíli zvědavosti, než zjistím výsledek... Snad děti nebude příliš lákat zmíněné řešení z konce a skutečně si užijí se vším všudy ten pocit vlastní účasti na příběhu, který spolu s hlavními hrdiny mohou prožít.
 

Suri & Kata, agenti s.r.o. - Dobrodružství ve Velrybí zátoce
Libor Drobný
Mladá fronta, 2013

OBrázek: zboží.cz

22.03.2014 - Renata Šindelářová