Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Černou perlu slzy vzkřísíÚvodník: Sólová výstava mladé talentované slovenské malířky Lucie Tallové byla zahájena v pražské Galerii Vernon ve čtvrtek 10. dubna 2014. Výstava představí nejnovější velkoformátové malby ze dvou aktuálních sérií „Schwarzer Regen“ a „Memory Space“.

Článek: Lucia Tallová (1985) absolvovala v roce 2011 ateliér prof. Ivana Csudaia na VŠVU v Bratislavě, je držitelkou ocenění Strabag Artaward International – Award of Recognition a vítězskou 1. ceny Maľby roku 2013 Nadácie VÚB. Má za sebou několik domácích i zahraničních výstav, pražská přitom bude jjejí první sólovou výstavou v České republice. Tallová vypráví prostřednictvím média malby intimní příběhy. Stěžejní role v nich hrají dva protichůdné vizuální vjemy: pohled na neosobní produkt industriální společnosti na jedné straně a na tajemnou neidentifikovatelnou krajinou na straně druhé. Autorka se o své tvorbě vyjadřuje takto: „Ústredný námet mojich obrazov tvorí krajinomaľba. Mám rada otvorený priestor, keď je krajina opustená, vyľudnená a vyprázdnená. Príbeh v obraze na seba preberajú prvky architektúry, ornamentálne rastre alebo opakujúce sa symboly - čierne kvapky, perly a kvety.“ Charakteristickou autorskou technikou Tallové je aplikace vyšívaných a háčkovaných textilií na plochu plátna, čímž vznikají ornamentální struktury a obrazce. Práce s krajkou představuje nejen určitou vizuální kvalitu díla, ale také nevyslovený vnitřní význam.

Tímto vrstvením získává malba specifickou atmosféru a sentimentálnost, nádech nostalgie a romantiky, naivní dekorativnost a poskytuje divákovi známou, lehce čitelnou informaci, se kterou se dovede ztotožnit.

Na pozadí zjemněných a znejasněných obrazů se vynořují horizontály a vertikály strohých chladných architektur (anonymních i identifikovatelných městských dominant), které jsou zdramatizovány a „zkrášleny“ právě nadreálnou atmosférou.

Výsledkem je intimní umělá realita, kterou je možné v nejlepším významu slova označit za „ženskou“, to jest zjemněnou, zkrášlenou, znejasněnou, zvnitřněnou, a díky kvalitě a intenzitě umělčina malířského ztvárnění i za nadindividuální. Ačkoliv v tvorbě Tallové převažuje malba, věnuje se i jiným uměleckým formám, například kresbě, grafice či vytváření objektů a lightboxů.

Zdroj: Jitka Hanušová

www.galerievernon.com

Lucia Tallová
Galerie Vernon, Janáčkovo nábřeží 21, Praha 5
10. 4. – 31. 5. 2014


11.04.2014 - redakce