Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Lucie Bílá, Karel Gott či Meryl Streep z vosku. Dnes otevírá jedinečné muzeum



Úvodník: Právě dnes v pražské Celetné ulici otevřelo svoji bránu nové muzeum voskových figurín. Ovšem nečekejte lesklé kopie známých osobností vedle sebe. Musée Grévin si užijete.

Článek:

Musée Grévin má bohatou historii, tento francouzský subjekt existuje už od 19. století, nyní se jeho umění dostalo konečně i k nám. "Je tomu rok, co jsme oznámili náš zámr otevřít v Praze Musée Grévin. Během minulých měsíců docházelo k rozsáhlé rekonstrukci budovy v Celetné ulici, kde nyní budete procházet jedním velkým snem. Budete se fotit po boku veličin jako Céline Dion, Václav Havel nebo Rudolf II. Grévin Praha nabízí průžez českou historií stejně jako setkání s hollywoodskými hvězdami," říká Béatrice De Reyniés, CEO Grévin International.

Tak se na ten průřez podíváme. Kdo by hned v první místnosti čekal slavnou osobnost, bude ještě udržován v napětí. Francouzští projektanti nezapomneli na ceskou historii a ůvodní vstup zdobí všelijaké lahvičky s omamnými lektvary. Proč? Přeci kvůli alchymistické historii Prahy. Co vás ale uchvátí, je technická vymoženost dneška akcentující právě alchymistické prvky. Na speciálním hologramu se projektu hlava, obrysy lidského obličeje, který jakoby vystupuje z mlhy. Právě ona vás uvítána výstavě.

Přijel i Funés
Přecházíme ale mezi první osobnosti. A vlastně se ocitáme též v něčem typicky českém. Jestliže vás Musée Grévin dostane do časostroje, kde se potkají osobnosti, jež by se neměli šanci poznat, tak je to právě zde. U baru sedí věrná kopie naší zprávařky Jolany Voldánové. O kousek dále se culí Vladimír Menšík, nad ním stojí král komiků Vlasta Burian. Míjíme &Svejka, který má na sobě boty skutečně z období první světové války. Je libo další artefakt? Průchodem se blížíte na počátek minulého století, kde spatříte Franze Kafku nebo Tomáše Baťu. Zpoza rohu na vás ale šibalsky mrkne známý četník Cruchot v podání Louise de Funése. Právě on má na sobě pravou četnickou uniformu. Vše nadšení musíte plně vstřebat, protože vás čeká další zážitek. Krteček, Spejbl a Hurvínek či Vinnetou, který má na sobě originální kostým z filmů. A perlička? Herec Pierre Brice měl ve snímcích několik čelenek do vlasů, tu na výstavu vybírala samotná choť francouzského herce. Sportovní nadšenci potkají své idoly v další místnosti. Roman &Sebrle, Petr Čech nebo Emil Zátopek nabízí zákoutí s interaktivní hrou. Každý návštěvník si může zahrát hokej.

Od Husa k Bílé

Vcházíme do předělu, obrazu, kdy nevíte, v jakém období vylezete. Praskání ohně napoví, že jsme ve středověku. Vyhazování lidí z oken či Jan Hus, který zažívá svá poslední muka při upalování. „Všimněte si očí. Právě Jan Hus je má ze všech figurín nejopravdovější výraz, protože v nich vidíte tu oddanost,“ zamýšlí se Heinrich Homola, generální ředitel Musée Grévin pro Českou republiku, který prováděl první návštěvníky po výstavě. Zároveň připojil svůj postřeh. „Zatím se všichni tváří stejně. Spousta lidí si myslí, že výstavu projdu a jen si budou vše prohlížet. Jenže se pak zastavují a dělají wau. Nečekají, co všechno tu zažijí. Je to interaktivní výstava, figuríny si můžete osahat, fotit se s nimi, zahrajete si nebo si můžete zkusit, jak by vypadala výroba vaší voskové figuríny,“ prozrazuje Homola a ukazuje místnost, kde si návštěvník nechá nejprve sejmout hlavu, pak si vybere odstín pleti nebo vlasů a výsledek může poslat na Facebook.Při této příležitosti prozrazuje Homola, jak složitá je výroba jedné figuríny. „Na jedné je až 500 000 pravých vlasů a každý se připevňuje ručně. Jen tato fáze trvá tři měsíce,“ vyzrazuje Homola. Jeho slova o propracovanosti jednotlivých děl potvrzuje další hvězda, která tu má svůj odlitek. Lucie Bílá. „Letěla jsem třikrát do Paříže. Nejvíce práce ale měli ti, kteří se na všem podíleli. Já jsem jen přispěla svoji kariérou… 25letou,“ směje se Bílá, která své figuře věnovala nejen šaty, ale i boty či šperky. Právě její figura vás vnese do večírku. Na místo, kde se to míjí večerními róbami, ať už je to žlutý šifón Angeliny Jolie, temný vlněný oblek George Clooneyho nebo šaty Heleny Vondráčkové, které věnovala zpěvačka sama a právě tuto róbu měla v legendární Carnegie Hall.

Na makronky do Grévin

Celou výstavu vám zpříjemní i ochotný a usměvavý personál, protože v Musée Grévin dbají na to, aby klient neměl jen servis, který je povinný každému správnému zaměstnanci. Musí to z něj být cítit. A váš zážitek musíte zakončit sladkou tečkou. Kde jinde najdete dokonalé makronky, francouzskou sladkost, než v pařížské kavárně. Ty z Musée Grévin se vám budou rozplývat na jazyku.

Musée Grévin

Celetná Praha 1

Otevřeno od 1O do 19 hodin (na návštěvu si vyhraďte tak 90 minut)

Vstupné

Dospělí - 430 Kč

Senioři - 370 Kč

Děti do 6 let zdarma, do 14 let - 300 Kč

Více o vstupném či 10 procent na slevu získáte na stránkách muzea: www.grevin.com

Podívejte se do naší fotogalerie:

 


 Občas čekáte, jestli na vás nemrknou
Napadlo vás, že byste se potkali s Menšíkem?

U piva s Hrabalem, jak jinak
 
 
 

Béatrice De Reyniés si pohrává s legendárními českými loutkami 
 
 
 

Mezi sportovcema si zahrajte interaktivní hru

V očích je pravda...

 

Kterýpak malíř našel styl, kde se obličeje vytváří pomocí ovoce? Uvidíte, jak byste pod jeho štětcem dopadli vy. 
 

Kdo to tu hraje?

 

Heinrich Homola mezi politickými špičkami

Sami můžete zkusit, jak by vypadala vaše figurína 
 

Dagmar Havlová má identický účes z doby, kdy na Českých lvech přebírala cenu za svého, tehdy zesnulého muže Václa Havla (za film Odcházení). Tehdy byla poprvé na veřejnosti v jiné barvě než smuteční černé. Tmavý samet na výstavě nahradil jemný kávový satén typického střihu garderoby Havlové.
Lucie Bílá si sebe sama oblékla
Nejde jinak než zvolat: George Clooney je tady!

Kterému protivníkovi chce Jean Belmondo dát za vyučenou? Napovíme, že jde o další filmovou akční star. 

Mistr nemůže chybět... 

...stejně jako král popu Michael Jackson
Mick Jagger má hlavně velku pusu 
 
 
 


01.05.2014 - Aneta Šimonková