Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ve Studiu Z bude řádit ĎábliceÚvodník: Sto let starou hru Karla Schӧnherra Ďáblice představí 17. května v 19.00 ve Studiu Z Městské divadlo Zlín. Režie se chopil Martin Františák, který ve Zlíně v minulosti nastudoval například divácky úspěšnou a oceňovanou Maryšu. V Ďáblici obsadil Hanu Tomáš Briešťanskou, Zdeňka Julinu a Zdeňka Lambora.


Článek: Hra patří mezi díla rakouského expresionistického směru. Je nesmírně emočně vypjatá, vzrušující a napínavá a nese atraktivní téma - boj mužského a ženského principu. "Oslovila mě jednoduchostí. Základní půdorys lidové balady. Každý ví, že to nedopadne dobře, ale jde o to sebe a diváka překvapovat, jak to bude s neštěstím v tomto případě," říká Františák. Trojúhelník muž, žena a milenec je podle něj pro divadlo to nejlepší. "Zvlášť, když má žena schopnost ďáblice, muž je pašerák a milenec hraničář. Pudy a emoce nepodléhají sezonním výprodejům," je přesvědčen.

Autor diváky zavádí do horského pohraničí Tyrol, kde manželský pár provozuje zakázanou pašeráckou činnost a těší se z toho, že si koupí krásný dům na náměstí. Pár je bezdětný, manžel je churavý, ale mazaný neduživec, žena mladá, atraktivní a neméně prohnaná.  Na odhalení černého počínání manželů je nasazen mladý ambiciozní hraničář, který má za úkol navázat se ženou intimní poměr a nahlédnout tak do podvratné činnosti více. Mezi trojicí se rozehraje nebezpečná a odvážná hra na tzv. kdo z koho. Roztáčí se kotoč úskoků, nástrah, pastí, falše i vášní, který musí skončit tragicky. 

Nenechte si ujít 14. května v 17.00 v Dílně neformální besedu s tvůrci inscenace - Klevetivou středu. V pátek 16. května v 10.00 zvou divadelníci do Studia Z na veřejnou generálku.


12.05.2014 - redakce