Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tyláci na plné čáře bodujíÚvodník: Nápad vytvořit divadelní scénář podle knihy není nic nového. Napsat jej na základě filmového scénáře tu také bývá často. Co takhle spojit oboje?
&Sakalí léta to dokázala.  Vznikla tak opravdová divadelní lahůdka - muzikál, stejně divoký jako touhy lidí tehdy žijících v sevření  politické nesvobody. Po svém jej pojali Tyláci z Rakovníka. Článek: Tolik energie, barev, jindy zdánlivý klid rychle prostřídaný tancem, tóny linoucí se ze saxofonu přímo na jevišti,... divák divže nedýchá, aby si to všechno užil. Tak silně okouzluje nejnověji nastudované představení divadelního souboru TYL z Rakovníka.  


Jak to všechno začalo?
Objevil se filmový scénář &Sakalí léta. Za jeho zrodem stojí v našem uměleckém světě  dvě známá jména - Petr Jarchovský a Jan Hřebejk, spolu s hudbou Ivana Hlase tak vznikl úžasný retro muzikál. To bylo v roce 1993. Odtud chyběl další "krůček", úprava pro divadelní provedení. O tu se postaral Miroslav Hanuš a vše je připraveno.
Může se začít hrát.
Nevím, čí šťastná ruka sáhla po &Sakalích létech v Rakovníku, ale stoprocentně vím, že to byla skvělá volba.
A jak se všeho Tyláci z Rakovníka ujali? Se ctí, tou divadelní, a na víc než sto procent!
Tři roky tvrdé práce pod taktovkou zkušené režisérky Aleny Mutínské jsou znát. Padesát aktérů - herců, zpěváků, tanečníků, muzikantů - sehraných v jeden celek dává divákovi nezapomenutelný hodinový zážitek. Není se co divit, že s ním okouzlují i porotu. Nejdříve přišla březnová nominace z rakovnických "Wintrovek" do celostátní divadelní přehlídky ve Volyni a po zdejším úspěchu je čeká meta nejvyšší, Jiráskův Hronov.

My diváci blahopřejeme, držíme palce a natěšeně čekáme, čím vy, Tyláci, příště překvapíte.

Divadelní spolek TYL Rakovník
Petr &Sabach, Ivan Hlas, Petr Jarchovský, Jan Hřebejk, Miroslav Hanuš
&SAKALÍ LÉTA
režie Alena Mutínská 
17.06.2014 - Julie Kolocová