Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Dějiny tetování



Úvodník: Martina Rychlíka můžeme znát z článků v magazínu Tetování. Vystudoval Ústav etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tetování věnoval svou postupovou, diplomovou i rigorózní práci. Byl redaktorem Dokumentační redakce České tiskové kanceláře a týdeníku Euro. Spolupracuje rovněž s Lidovými novinami a magazínem Koktejl. Nyní jej můžeme poznat jako autora knihy s příznačným názvem - Dějiny tetování.

Článek: Co to tetování vlastně je?
Pouhopouhá touha člověka zviditelnit se? Nebo snaha ať již o dobrovolné, či nucené odlišení? Kde se tu vzalo? Existuje nějaká souvislost s tetovacími symboly v Oceánii, Evropě i jinde? Patří "kérky" do oblasti umění? Čím lidi více než 5 000 let vlastně tetování přitahuje?
Na tyto, ale i další otázky se autor snaží odpovědět.
 
Přehledně, s vypravěčskou poutavostí, ale i s pohledem odborníka. Kniha nám tak přináší komplexní pohled a je v této tematice příjemným průvodcem jak pro úplné začátečníky, tak i pro ty, kteří  již o této oblasti vědí své. 
Nechybí tu pasáže s poutavým "vyprávěním", stejně jako odborné využívání citací z různorodých pramenů, na které pak vhodně navazuje a rozvíjí. Výsledkem je poutavý literární celek, od kterého se čtenář jen nerad nechá vyrušit.
Navíc je kniha plná fotografií a ilustrací. Snadno se tedy přeneseme na americký kontinent, pak do Oceánie a Austrálie.
Kniha si vzala za cíl seznámit nás s důvody, proč člověk sahá po tetování, provést nás jeho vývojem a základními typy.
Dostaneme se až 5 000 let zpátky a poznáme Ötziho – „ledového muže“ z rakouských Alp. Jeho tetování patří k doposud nejstarším nálezům.
Kapitolu věnující se Egyptu i jako laici očekáváme, pak Střední Asie.
Mě osobně velmi zaujaly řádky o „Starém světě“ – Evropě. Nechybí jim příběh, který pro prožívání nového tolik potřebujeme.
Při našem putování poznáme také Jižní a Severní Ameriku, Asii, exotickou Oceánii a Austrálii.
Poslední část knihy je věnována renesanci tetování. Dnes asi nejvíce skloňované téma v souvislosti s tetáží. Kam jej zařadit? Odsuzovat, nebo naopak konečně ukázat hodnoty, které toto umění nabízí?
Společně s autorem pak můžeme dojít k úctě toho, co nám naši předci zanechali a co umný člověk dál rozvíjí.

Za čtenáře mohu snad doufat, že autor literárně tvořit nepřestane. Rozhodně bych uvítala "pokračování". Třeba v podobě výkladu symboliky spjaté s tetováním.

Dějiny tetování
Martin Rychlík
vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2014
 



 



(foto www.mf.cz)


22.07.2014 - Julie Kolocová