Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - WHISKY S VODKOU – TV tip – komedie o nešťastných životechÚvodník: Melancholický snímek nebo chcete-li hořká komedie WHISKY S VODKOU zavede diváky do filmařského prostředí na břeh Baltického moře. Hlavní postavou filmu je slavný herec Otto (Henry Hübchen) – milovaný seladon ale zároveň problémový člověk, který nedokáže ovládat počet skleniček, po nichž je ještě schopen pracovat.


Článek:

Jeho alkoholické "výpadky" přinášejí štábu značné problémy. Začínající režisér (Sylvester Groth) je nerozhodný, ale nakonec dá na radu producenta a najde za Ottu náhradníka – mladšího neznámého herce Arna (Markus Hering). Jenže vyměnit miláčka publika není jen tak snadné a tak natáčejí oba. Mezi nimi to pochopitelně jiskří a stejně tak mezi všemi postavami filmu, z čehož plyne zajímavé napětí, které se přenáší na diváky. Postupně se odhalují charaktery i životní a profesní traumata jednajících postav.

Režisér Andreas Dresen, který začal filmovat již jako amatér, se již čtyřikrát zúčastnil filmového festivalu v Karlových Varech. Soutěžil zde s filmy TICHÁ ZEMĚ, NOČNÍ POSTAVY a LÁSKA NA GRILU, ale až v roce 2009 zde filmem WHISKY A VODKA dosáhl na Cenu za režii.

O filmu, který vtipnými dialogy a swingovými melodiemi může připomenout snímky Woody Allena řekl: "Na první pohled je to komediální příběh z filmařského prostředí. Ve skutečnosti se však zabývá mnohem závažnějšími otázkami našeho života - stárnutím, konkurencí, samotou sebeobelháváním. Většina je totiž nespokojena se svojí současnou životní situací, což se ale snaží zastřít vtipkováním."

Na otázku, zda měl ve své režijní praxi zkušenost s podobnými problémovými herci odpověděl: „Takovouhle zkušenost absolvuje v naší branži snad každý, ale já naštěstí nikdy nenarazil na takového parchanta, jakým je filmový Otto. Myslím, že bych s ním ani nespolupracoval – nemám zapotřebí si ničit nervy něčím takovým. Přece i čas, strávený na filmařském place je náš život.“
Foto: filmstarts.de, kulthit.de

******************************************
WHISKY S VODKOU (Whisky mit Wodka)
SRN 2008, režie Andreas Dresen,
Uvádí ČT art v úterý 5. srpna od 22,20 hodin

01.08.2014 - Stanislav Polauf