Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Když kukačka dokuká..Úvodník:
Nejspíš je každému jasné, proč se zrovna Volání kukačky objevilo na mém seznamu knih k přečtení. Je to poměrně dost diskutovaná detektivka, na kterou slýchám různorodé názory. A pseudonym -  nepseodonym – celý svět ví kdo za ní stojí.
A jak obálka hlásí - je to kniha, kterou čte celý svět.


Článek:
Přiznávám, ze začátku jsem měla trochu obavy. Joanne Rowlingovou mám – stejně jako většina z nás – v mysli zaškatulkovanou jako autorku knih našeho dětství, Harryho Pottera. A jelikož bylo Volání kukačky moji první knihou mimo sedmidílnou sérii, trochu jsem se jí bála.
Nedokázala jsem si představit něco jiného – nového z pera této slavné spisovatelky.
 
A přesně jak jsem očekávala, byla jsem mile překvapena. Dostala se mi totiž do ruky příjemná detektivka, která si udržela mou pozornost – a přesto nebyla „přitažená za vlasy“. Chvílemi hodně popisná, přesto žádný extrém který by se nedal zvládnout. Neměla jsem žádný problém nechat se vtáhnout do děje a čekat co bude dál. Příběh si mě získal, a já sledovala každý krok Cormorana Strika.
 
 
Právě on je naším hlavním hrdinou, respektive je soukromým detektivem. Vyšetřuje vraždu nesmírně krásné a stejně tak bohaté modelky. Všemi oblíbená Lula Landryová se zřítila z balkonu, a pro policii je je případ téměř okamžitě vyřešen. Verdikt? Sebevražda.
S tím však nesouhlasí její bratr, který si najme Cormorana Strika jako „soukromé očko“. Zaplatí mu dvojnásobnou částku, a chce znát pravdu. 
 
Není to detektivka stavěná jen na případu. Proplétáme se také životem Strika i jeho nové asistentky Robin. Seznamujeme se se všemi přáteli a rodinou Luly, snažíme se ji blíže poznat. Odhalujeme roušku minulosti, a nestačíme se divit.
 
 
Nečekejte žádnou napodobeninu severské krimi. Tohle je úplně z jiného šálku čaje. Žádné drama, střílení, krev a násilí. Tady je vidět ta opravdová detektivní práce. Hledání důkazů a svědků – a to pořád dokola. Potvrzuje nám, že ne vždy vše jde tak hladce jak by jsme rádi, a že obstarat si pořádný důkaz není žádná sranda. 
 
Jak je všem jasné, Volání kukačky si mě získalo. Nebyla jsem z něj ale tolik nadšená jako „celý svět“ - viz obálka. Myslím si, že celý svět jí četl a byl z ní nadšen jen z jednoho prostého důvodu. Napsala ji přece paní Rowlingová, takže musí být skvělá, ne?
Já se na to vůbec nedívala z téhle strany. Ať si ji napsal kdo chtěl, ať okolí ní bylo šílenství jaké chtělo – mě šlo o knihu, ne o autora. A kniha měla úspěch.
 
 
Je to kvalitně napsaná kniha se zajímavou zápletkou a ještě zajímavějším rozuzlením.
A pokud hledáte příjemnou oddechovou detektivku, rozhodně vám Volání kukačky doporučuji.
 
Recenzní výtisk mi poskytl Webmagazín Rozhledna, a já mu za něj moc děkuji.
 
 
Hodnocení: 4/5
 
Autor:  Robert Galbraith
Název: Volání kukačky
Překladatel: Ladislav &Senkyřík
Nakladatelství: Plus
 
Veronika Janoušková, Knižní paralela, http://www.knizni-paralela.blogspot.cz03.08.2014 - Veronika Janoušková