Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - SVŮDNÁ KRÁSA – TV tip – krása provokující, svůdná i ukradenáÚvodník: Po náročných velkofilmových freskách POSLEDNÍ CÍSAŘ a MALÝ BUDDHA hledal italský režisér Bernardo Bertolucci „něco malého, svěžího, s trochou mozartovské a čechovovské atmosféry.“ Vznikl film SVŮDNÁ KRÁSA (1995), komorní romantický příběh mladé Američanky Lucy, která se vydává do Toskánska za přáteli své zesnulé matky.


Článek:
V líbezné krajině srdce středověké Itálie nachází na osamělé venkovské usedlosti čechovovsky ospalou bohémskou společnost – irského sochaře Iana s jeho obětavou manželkou Dianou, anglického dramatika Alexe, umírajícího na leukémii, italskou novinářku Noemi, newyorskou šperkařku Mirandu se svým momentálním milencem právníkem Richardem či senilního francouzského obchodníka s uměním Guillaumeho. Devatenáctiletá Lucy si svým mládím a energií všechny rázem podmaní. Každý z této různorodé společnosti jakoby si z její nevinné provokativní krásy chtěl ukrást kousek pro sebe (také doslovný překlad originálního názvu zní Ukradená krása). Lucy je pro ztělesněním všeho, co dosud v životě marně hledali. Jen postupně se odhaluje pravý důvod Lucyiny návštěvy – setkání s první, ještě dětskou láskou, mladíkem Nicolem a hledání biologického otce, o němž se dočetla v matčiných vrších.

Pro tehdy osmnáctiletou nadějnou herečku Liv Tylerovou to byl úspěšný start k další úspěšné herecké kariéře. V roli nevinné Lucy je doslova okouzlující. Možná měla k postavě i citový vztah, protože ona sama se o svém pravém otci dozvěděla až ve svých devíti letech.

Obklopena je září mezinárodně proslulých hvězd. Sešli se tu např. Jeremy Irons, Sinead Cusacková, Donal McCann, Stefania Sandrelliová či tehdy již osmdesátiletá legenda francouzského filmu Jean Marais. Atmosféru filmu dotvářejí sochy a plastiky z dílny Bertolucciho přítele Matthewa Spendera (který v Toskánsku žije), hudba Wolfganga Amadea Mozarta a čarovně malebné záběry kameramana francouzsko-iránského původu Dariuse Khondjiho.
 
Bertoluccimu se do filmu podařilo (také díky scénáristce Susan Minotové) nenásilně zařadit vedle všech podob krásy a poutavého příběhu také úvahy o životě a smrti, o generačních proměnách či o různých podobách lásky a erotiky. Vznikl výjimečný film, který si nyní můžete vychutnat na televizní obrazovce.

Foto:ceskatelevize.cz, en.wikipedia.org
 
*****************************************************
SVŮDNÁ KRÁSA (Stealing Beauty/ Io ballo da sola/ Beauté volée)
Itálie, Velká Británie, Francie 1995, režie Bernardo Bertolucci,
Uvádí ČT art ve středu 26. 8. od 23,10 hodin
 


22.08.2014 - Stanislav Polauf