Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Balet Národního divadla uvádí představení Smrt v BenátkáchÚvodník: V neděli 14. září 2014 vystoupí ve Stavovském divadle baletní soubor &Státneho divadla Košice. Košický balet vystoupil v Praze poprvé v roce 2008, jde tedy o historicky druhé hostování tohoto slovenského tělesa v Národním divadle.

Článek:

Představení Smrt v Benátkách v choreografii a režii Ondreje &Sotha je autorským tanečním příběhem, který byl vytvořen na motivy osudu stárnoucího německého spisovatele Gustava von Aschenbacha. Na pozadí zkázy, kterou do Benátek přináší epidemie cholery, je spisovatel zaskočený novými pocity a inspirací. Románová předloha nejznámější novely německého spisovatele Thomase Manna je přenesená do dnešní doby, kdy současná mladá generace hledá smysl života, pravdu a především vztah k sobě samému (i vztahy k ostatním).


„Inscenace je o touze, hledání, lásce i zklamání, naději a ideálech, ale také o stáří“, říká choreograf, režisér a spoluautor libreta Ondrej &Soth a dodává: „Je to velmi smutný příběh o stárnoucím člověku, který boří všechny konvence sám v sobě a objevuje ve stáří něco, o čem si nikdy nemyslel, že v sobě má. Celý příběh je tak velmi aktuální i v dnešní době.“


Košická Smrt v Benátkách přináší výsostně současný a hluboký příběh o hledání té nejniternější osobní pravdy na pozadí inspirujícího impresionistického období. Scénu a kostýmy vytvořil Andrii Sukhanov, hudbu čerpal realizační tým především z tvorby Gustava Mahlera, Phillipa Glasse, Wima Martense nebo Arvo Pärta.

Smrt v Benátkách

Pražské uvedení: 14. 9. 2014 ve Stavovském divadle26.08.2014 - redakce