Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - FRIDA – TV tip - Vitální život plný vášně i bolestiÚvodník: Životopisný snímek o slavné mexické malířce Fridě Kahloové (1907-1954), uvede záslužně ČTart ve čtvrtek 4. září. Frida byla nejen vynikající malířka (tvořící převážně fantaskní autoportréty), ale i levicová bojovnice, handicapovaná žena, oddaná manželka i milenka významných mužů a žen. 

Článek:

Do jejího života se vešlo prostě příliš mnoho a proto byl bouřlivý, plný bolesti i lásky, naplněný skandálními milostnými aférami (byla milenkou třeba komunistického revolucionáře Lva Trockého), fatálním vztahem s manželem – rovněž slavným malířem Diegem Riverou. Do dějin se tato nevšední žena zapsala nejen jako umělkyně, ale i jako sexuální a politická revolucionářka s horkou jižní krví. Nedílnou součástí jejího životního příběhu byly barevné mexické ulice, vášnivá hudba, krásné ženy, charismatičtí muži a bouřlivé události první poloviny 20. století.

 
Frida však nežila jen skandálně fascinující život. Jeho druhou stranou byla neustálá přítomnost bolesti, trávení dlouhých měsíců v sádrových krunýřích a korzetech a při operacích, které měli odstranit následky tragické nehody. Tyto dvě polohy jedné fascinující ženy zvládla s hereckou bravurou jako svou zjevně životní roli herečka Selma Hayeková. Výtvarnou stránku filmu s dokonale zachyceným prostředím i postižením Fridina zázemí (ať už rodinného, uměleckého či politického) dokázala přesvědčivě zobrazit režisérka Julie Taymorová za pomoci kameramana Rodriga Prieta (snímal např. Amores Perros).
 
Foto: ceskatelevize.cz, filmweb.pl

***********************************
FRIDA (Frida)
USA, režie Julie Taymorová,
Uvádí Filmboxpremiere v sobotu 11. července od 21,00 hodin 
 

03.07.2020 - Stanislav Polauf