Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - NAOSTRO!Úvodník: Ve dnech 4. – 8. listopadu 2014 se v Divadle Na zábradlí a Divadle Na Prádle uskuteční druhý ročník festivalu maďarského divadla Naostro. Přehlídka se zaměřuje na současnou dramatiku a letos představí dva oceňované maďarské divadelníky: Bélu Pintéra, jehož inscenace jsou pravidelně zvány na festival Divadlo v Plzni, a Andráse Vinnaiho, který se svou mimořádnou adaptací Kafkova Procesu hostoval v Plzni, Praze a Brně. Během festivalu proběhne křest výboru z dramatického díla Bély Pintéra, který vydává Institut umění – Divadelní ústav v rámci ediční řady Současná hra. Slavnostní prezentace publikace Tři hry Bély Pintéra se za účasti autora uskuteční v pátek 7. listopadu 2014 od 19.00 hod. v Divadle Na zábradlí.    


Článek: Druhý listopadový týden bude ve znamení maďarského jazyka, ostré domácí pálenky a provokativních her. Hlavním hostem druhého ročníku je Béla Pintér, dramatik, režisér a herec v jedné osobě. Ve spolupráci s Divadlem Na zábradlí je připraven komponovaný večer, na kterém uvede režisér Jan Mikulášek scénické čtení Pintérovy hry Naše tajemství. „Před pár týdny získal Béla Pintér dvě ceny kritiků: za nejlepší inscenaci sezony a za nejlepší maďarskou hru. Reprízy Našich tajemství jsou měsíce dopředu vyprodané a atmosféra v hledišti strhující. Přitom nejde o žádný bulvárně laděný kousek, ale o značně ironickou reflexi života v komunistickém režimu.
Společná minulost je jedna z věcí, která nás s Maďary spojuje, a pro diváky bude určitě zajímavé seznámit se s formami maďarského disentu nebo s důvody spolupráce s tajnou policií,“ uvádí dramaturgyně festivalu Lucie Málková. 
Institut umění – Divadelní ústav vydává ve spolupráci se spolkem Divadlo Unlimited a za podpory Petőfi Irodalmi Múzeum a Hungarian Books and Translations Office pod názvem Tři hry výbor z Pintérova dramatického díla. Titul vychází jako čtyřicátý devátý svazek ediční řady Současná hra a obsahuje texty Královna zákusků (přeložili Jan Čumlivski, Gertrud Mária Korpič), &Spína (přeložil Jiří Zeman) a Naše tajemství (přeložila Tatiana Notinová). Publikace dále doplňuje stať od maďarské teatroložky Andrey Tompy. Křtu se účastní Béla Pintér, jenž společně s herečkou a dramaturgyní Évou Enyédi a maďarským kritikem a pedagogem Tamásem Jászayem bude diskutovat nejen o své tvorbě, ale také o stavu maďarského nezávislého divadla nebo o současné politické situaci. Diskuzi moderuje redaktor časopisu Svět a divadlo Jakub &Skorpil. 

Festival Naostro je bienální přehlídka, kterou pořádá spolek Divadlo Unlimited. Ten se programově zaměřuje na současnou dramatiku a v posledních letech zejména na česko-maďarskou kulturní výměnu. Recipročně organizuje festival českého divadla v Budapešti, jehož první ročník se odehrál v květnu minulého roku v Divadle Józsefa Katony. Projekt podpořily Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury České republiky a Nadace život umělce.
 
Béla Pintér: Tři hry
Z maďarských originálů přeložili Jan Čumlivski, Gertrud Mária Korpič, Tatiana Notinová a Jiří Zeman. Doslov napsala Andrea Tompa.

Program festivalu Naostro
 
4.11. v 19.30
Divadlo Na Prádle
 
ANDRÁS VINNAI: SEXUÁLNÍ SVĚT MUŽŮ
Autorské představení s prvky kabaretu a grotesky o temných zákoutích mužské duše
 
V maďarštině, s českými titulky. Po skončení představení proběhne beseda s autorem.
 
7.11.  v 19.00
Divadlo Na zábradlí – pruhovaný sál
 
NA&SE TAJEMSTVÍ  (aneb O čem se píše v Maďarsku)
Scénické čtení * Křest knihy * Debata s autorem
 
V maďarštině a češtině, simultánně tlumočeno
 
8.11. v 11.00
Divadlo Na zábradlí - Eliadova knihovna
 
ANDRÁS BÁTKY: BAZSÓ A BORKA
Loutkové představení s živou hudbou pro děti od 4 let
 
V maďarštině, s českými titulky.
04.11.2014 - redakce