Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zůstala jí jediná divadelní roleÚvodník: Janu Janěkovou můžete momentálně vidět v primáckém seriálu Cesty domů, ale na divadelních prknech se téměř neobjevuje.  Až na jednu jedinou výjimku -  představení Činoherního studia Bouře Cena za něžnost.


Článek: Jana Janěková se totiž před několika lety rozhodla, že se bude věnovat jenom divadelní režii.
„Řekla jsem si, že divadelní herectví na nějaký čas opustím a budu žít v klidu, obklopená přírodou. To jsem učinila, ale z této nirvány mě posléze vytrhl kolega a dlouholetý kamarád Lexa Pyško a nabídl mi roli Aurory právě v Ceně za něžnost. S jinou hrou by se mu to asi nepovedlo, ale této jsem neodolala. Jde o příběh matky a dcery, který je krásný přesto, že je poznamenaný tragédií. Odehrává se ve velkém časovém rozpětí a je to nejkrásnější divadelní role, jaká mě kdy potkala. Aurora je silná žena, která se snaží všechno, co ji v životě potká, ustát. Má velký smysl pro humor i sebeironii a vyhraněné názory na spoustu věcí. Díky tomuto představení jsem se tedy vrátila na jeviště a už pár let s ním jezdíme po celé republice. Například 9. listopadu hrajeme ve Valašském národním divadle v Karolínce. Zatím nemám potřebu brát nějakou jinou roli. Cítím potřebu režírovat, to ano, ale na jeviště se zatím víc vracet nechci,“ říká herečka.
Milence Jany Janěkové hraje v tomto představení již zmíněný Alexej Pyško. I on říká, že Garrett je pro něj osudová role.
„Nechtěl jsem ji přijmout, přišla ke mně v době, kdy se mi to vlastně tak nějak nehodilo, ale nakonec jsem souhlasil a dneska nelituju, je to opravdu krásný a silný příběh, v němž hrají také například Jitka Čvančarová, Jan Kačer, Petr Pelzer a další, “ říká herec.

Přesto, že Jana Janěková hraje momentálně pouze v jednom divadelním představení, práce prý má až nad hlavu. Kromě režírování stále natáčí další díly seriálu Cesty domů, kde hraje také velmi výraznou postavu – primářku kardiochirurgie Blanku. V Cestách domů ostatně hraje i Alexej Pyško, průběžně se tu objevuje v roli policejního plukovníka Mladého. Ve společné scéně se ale ještě nepotkali.
 
 
04.11.2014 - redakce