Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Případ Amélia - Záhada ohledně smrti mladé dívky začínáÚvodník: Jeden z nejočekávanějších debutů loňského roku, který kritika přirovnává ke Zmizelé Gillian Flynnové. Ten den má Kate svou patnáctiletou dceru po vyučování vyzvednout. Když však (se zpožděním, jako obvykle) ke škole dorazí, je na místě už záchranka a policie. I oni jsou tu kvůli Amelii – Amelia totiž skočila ze střechy budovy…
Několik týdnů po pohřbu se Kate vrací zpět k práci do advokátní kanceláře, když vtom jí přijde podivná zpráva z neznámého čísla, v níž se říká, že smrt Amelie nebyla sebevraždou. A Kate se rozhodne najít pravdu. Nejen o tom, co se doopravdy přihodilo, ale kdo její dcera vlastně ve skutečnosti byla.


Článek:
Případ Amélia byla velmi očekávanou knihou a to nejen u mě, ale i u ostatních lidí. Už jenom proto, že byla kritikou přirovnávané ke knize Zmizelá, která skutečně uchvátila celý svět. Nicméně, abych byla upřímná, v mých očích se mi Případ Amélia líbil ještě více než Zmizelá. Nejenom, že vás uchvátí geniální zápletkou a stabilním dějem, ale i skutečnou rozmanitostí hlavní hrdinky.
 
Amélia je ukázková hlavní hrdinka, která se až neuvěřitelným způsobem podobá jakékoliv americké dívce v dnešní době. Má ráda módu, kosmetiku a líčení, ale včetně toho i ráda čte, čímž mi hned přišla ještě sympatičtější. Dokonce i její velmi dobrý vztah s Kate (svou matkou) snadno dokázal překonat to, že nemá otce, i když začala skoro záhadně před svojí smrtí zjišťovat, kdo to vlastně byl. Ovšem, jakmile začne v knize i část Améliny minulosti, má se každý čtenář na co těšit. Amélia totiž skrývá spousty věcí, jak dobrých, tak špatných a mnoho věcí vás jistě překvapí.
Amélia
svým životem zkrátka dokázala vytvářet naprosto perfektní zvraty, které vyvrcholily až v její smrt. Kate, druhá hrdinka knihy a zároveň matka mladé dívky. Právě v jejích částech se čtenář ocitá v přítomnosti, po Amélině smrti a snaží se zjistit, jak vlastně její dcera zemřela. Čtení z pohledu Kate mě ale nezaujalo jak pohled Amélie. Sice tím čtenář zjistil jiný úhel pohledu, ale čtivost klesala.
 
Prostředí New Yorku nepůsobilo chaoticky, vše do posledního střípku dotaženo do konce. 
 
 

 
Kniha se četla skoro sama, byla originální a tajemná atmosféra tomu všemu jen dodala to správné koření. Tak originální zápletku jsem zatím v žádné knize neviděla, a přesto bylo až fascinující, jak dlouho se podařilo autorce udržet vše v tajnosti.
 
A jelikož měla navíc autorka zálibu v detailech a vykreslování, měl čtenář ještě větší možnost si knihu realisticky užít.
 
Celkové shrnutí knihy bude jednoznačně pozitivní, protože knihu jsem si neskutečně oblíbila. Doporučuji ji především straším čtenářům, protože jsou v knize i nepříliš vhodné scény pro mladší a doufám, že i ostatní, co tuto skvělou knihu četli sdílejí podobný názor, jako já.
 


Kimberly McCreight, Případ Amélia
Euromedia (Knižní klub), 2014
Foto obálky: Databáze knih
Zdroj obrázku: www.neoluxor.cz


05.01.2015 - Milena Nová