Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - A s klauny přišly slzy



Úvodník: Tak se jmenuje kniha Johannese Maria Simmela, literárního autora narozeného r. 1924 ve Vídni, který proslul především humánním posláním svých knih. Téma románu „A s klauny přišly slzy“ se nevymyká z průměru, protože autor zde kriticky líčí svět ve studené válce v r. 1986.

Článek: Hlavní hrdinkou je novinářka Norma, jíž byl podle autorových slov imputován život, když nejprve přišla o partnera a později i o syna. Norma se snaží vypátrat důvod teroristického útoku, při kterém její syn zahynul v cirkuse. Čím víc poodkrývá roušku příčin, tím víc se svět kolem ní stává nebezpečnějším. Pro ni jako osobu, kterou se někdo pokouší zabít, ale i pro čtenáře jako někoho, kdo na tomto světě žije.
Situace ve světě se od roku 1986 hodně změnila, přesto Simmelovy popisy scén, v níž se tajné jednotky USA a bývalého SSSR snaží získat informace od skupiny vědců, připomínají některé současné večerní zprávy. Nedopadnutelní teroristé, ne zcela jasné důvody útoků, spousta zraněných a mrtvých, mezi nimi i děti.
V Simmelově podání navíc prakticky nad každým naším domem visí jaderná hlavice, která jen čeká na odpal. Ale to není všechno. Schyluje se k biologické válce. Mocnosti našeho světa hledají tu správnou biologickou zbraň.
Nenechte se však mýlit, kniha není psána ve stylu akčního filmu. Spíš je to jakýsi pokus o varování, ztvárnění reality, kterou mezi všemi svými denními starostmi nevnímáme. Často ani nemůžeme, protože nedostáváme dostatečný počet informací, tahle vysoká hra se odehrává jen na několika politických šachovnicích a my se jen tu a tam dozvíme výsledky.
Ano, máte pravdu, kniha je dost depresivní, a tak ji rozhodně nečtěte vy, kdo máte útlocitnou povahu. Protože svět se vám v ní zcela odhalí a otočí k vám svou ošklivější tvář.

Zdroj foto. stadtbibliothek.at

11.10.2004 - Renata Šindelářová