Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - GHOUL: Temný příběh na hranici fikce a skutečnostiÚvodník: 26. února měl premiéru thriller Petra Jákla – Ghoul. Příběh je jednoduchý. Partička filmařů se vydá po stopách hladomoru, při kterém na Ukrajině v letech 1932-33 zemřelo podle odhadů až 7 milionů obyvatel. Při tomto hladomoru se objevilo mnoho případů kanibalismu. Evidováno jich bylo několik tisíc. Jeho pamětníci ještě žijí a o své otřesné zkušenosti vypráví mladým americkým filmařům.

Článek:
Jeden z pamětníků, který půjčí filmařům k filmování svoji chatu, však nežije jen vzpomínkami. Navíc přítomností filmařů ožije něco, co výrazně změní jejich plány, ohledně natáčení jejich dokumentu.
 


Filmaři zpovídají pamětnici hladomoru. 


Čistými filmovými prostředky nás Petr Jákl přenese do světa mystiky, kde se vyplatí poslouchat rady vesnické čarodějky, protože strohé racionální myšlení přestává stačit. Fimaři zjišťují, že jejich problémy souvisí s životem vícenásobného vraha, sexuálního devianta a kanibala – Andreje Romanoviče Čikatila, popraveného roku 1994. A Čikatilův příběh začíná dostávat jinou, ještě děsivější dimenzi. 
 


Tlumočnice uvízne spolu s filmaři v domě uprostřed lesů. 


Film Ghoul byl ještě před svým uvedením do českých kin prodán do americké distribuce, kde má premiéru 20. března 2015. Na jeho výrobě se podílelo několik zkušených amerických producentů. To se projevilo na výběru hlavních postav, i na dynamickém zpracování příběhu a jeho temné stylizaci, který ocení hlavně ti, kteří se rádí bojí...
 


Vesnická šamanka Ina. 


Ačkoliv postava démona "Ghoula" (česky Ghúla) je postavou z arabského lidového vyprávění, objevující se na hřbitovech a na místech tragických neštěstí, zůstává otázkou, zda je tento film, jehož cílem bylo dílem pobavit a vyděsit diváky, pouhou fikcí, nebo nám popisuje skryté chodby do světa, který je také reálný, přestože je našimi smysly hůře uchopitelný.       
 


Text: Petr Flíček

Foto: bioscop.cz 
 
Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=I0XGC1LuXyw
 


28.02.2015 - redakce