Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - VÁLKA SKONČILA, ZAZNÍVÁ Z DIVADLA NA CUCKYÚvodník: Jako druhou repertoárovou novinku v tomto roce připravilo Divadlo na cucky inscenaci Antigona. Jeden z nejvýznamnějších textů světové dramatiky napsal před dvěma a půl tisíci lety řecký básník Sofoklés. V překladu Václava Renče jej nyní nastudoval umělecký šéf souboru Jan Žůrek.

Článek: „Naše divadlo sáhlo po antické látce v době, kdy se v blízkém zahraničí odehrávají válečné konflikty nebývalých rozměrů. Střet zcela odlišných logik a způsobů myšlení je také hlavním tématem této tragédie,“ uvedl mluvčí Divadla na cucky Zdeněk Vévoda.

Děj Antigony začíná těsně po skončení války. Po smrti Oidipova syna Eteokla usedá na trůn nový vládce. Cílem krále Kreonta je uklidnění situace a zavedení nového řádu. Nevyhne se však ostré konfrontaci s titulní postavou dramatu.
„Antigona je hlubokou rozpravou o lidské důstojnosti a povinnosti k sobě samému. Řada myslitelů srovnává její filozofický význam s Platónovými a Aristotelovými díly,“ komentuje výběr textu režisér Jan Žůrek. „V Olomouci bylo toto drama inscenováno již v barokní době, kdy je jezuité uváděli na jednom jevišti společně s příběhem o umučení Ježíše Krista. Zdůrazňovali tehdy paralely mezi osudy obou postav,“ dodává.

Inscenace netradičním způsobem využije objekt bývalé kanovnické rezidence na Wurmově 7. Diváci se stanou součástí dramatu a společně s herci se postupně přesunou mezi prostory nádvoří, Freskového sálu a divadla. V hlavních rolích se představí Ondřej Jiráček a Pavla Dostálová
17.03.2015 - redakce