Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - XXXIX. Wintrův Rakovník 2015Úvodník: Jaro sotva zaklepalo na dveře a s tím je v Rakovníku spojen divadelní ráj. Pravidelně se tu totiž v tuto dobu koná postupová přehlídka amatérských divadelních souborů s výběrem do celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně.

Článek: S nadšením se tu odehrálo 7 představení, a tak žil Rakovník tři dny kulturním životem.
Přehlídku zahájil ve čtvrtek místní Divadelní spolek Tyl jednoaktovkou Bazárek. Tentokrát sáhli "Tyláci" pro inspiraci po jedné z fantasy povídek britského spisovatele Neila Gaimana. S humorem ji pak přenesli do našeho českého prostředí a nechyběl zasloužený potlesk.


 
V pátek byly k vidění tři "kousky". Nejprve skvělý muzikál spolku Nové divadlo Mělník, původně vzniklý pro školní akademii dětí z mělnické základní školy. Je vlastně hříčkou na motivy Jiráskových Starých pověstí českých. A název? Libushe. Diváci se ocitli na Vyšehradě ve chvíli, kdy se vlády po smrti knížete Kroka ujímá Libuše. Dvě hodiny s dobrou náladou utekly jako voda.
Následovalo Divadýlko na dlani Mladá Boleslav se hrou My, svobodnej národ. V humoristické fantasy hře jsme se vypravili na bájnou a legendární Zeměplochu, krajinu zvanou Křída, kde žije mladá dívka Toničku Bolavá a malé bytosti, které si říkají Svobodnej národ. Zazněly tu irské píšťaly, dokonce i dudy.

A do třetice se představil Spolek divadelních ochotníků v Sedlčanech. Ten sáhl v předloze ke staré české filmové klasice. Stačí napsat název hry Zítra to roztočíme, drahoušku a všem je to jasné. Nekonečné rozepře rodin Bartáčků a Nováků diváky nezklamaly. Zajímavostí bylo propojení klasické činohry s projekcí, která perfektkně doplnila kulisy a doladila atmosféru ještě nedávného Československa.

V sobotu opravdu pobavily Upokojenkyně Divadla V.A.D. Kladno. Komedie ze seniorského domova byla plná výtečného černého humoru. Doslova nabitý sál Tylova divadla rozezněl smích diváků, kteří skvělý herecký výkon odměnili dlouhým zaslouženým potleskem. Později se přiostřilo Válkou Roseových v podání Malého divadla DDM Kolín. Drsné naschvály manželů místy mrazily, ale zároveň pobavily. Celou přehlídku ukončila hra Slánské scény Slaný. Ti sem přijeli s klasikou, dramatizací první novely Agathy Christie, Vražda na faře. Kdo stojí za vraždou všemi nenáviděného starého plukovníka Protheroa všem prozradila stará známá slečna Marplová. 

A o půlnoci se hodnotilo.
Porota se rozhodla doporučit do programu POPELKY Rakovník 2015 inscenaci Bazárek a do divadelního PIKNIKU VOLYNĚ 2015 inscenaci My, svobodnej národ a inscenaci Upokojenkyně.

Pro nás diváky se Tylovo divadlo zavřelo a my, příznivci tohoto umění, se již těšíme, co nám přinese další ročník. Takže za rok doufejme nashledanou!24.03.2015 - Julie Kolocová