Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - PO PŘEČTENÍ SPALTE – TV tip – Tajné služby důstojnosti zbavenéÚvodník: Film známé režisérské dvojice bratří Coenů v němž hollywoodské hvězdy první velikosti dostávají příležitost dostatečně se „vyřádit“. John Malkovich jako věčně opilý agent CIA, Tilda Swinton jako jeho neuspokojená manželka, domýšlivý dunchuán George Clooney jako její milenec, Frances McDormand jako potrhlá zaměstnankyně fitnescentra a především excelentní Brad Pitt v roli komicky potrhlého prosťáčka. Vše zakončené krvavou pointou...

Článek:
Vše začne tím, že agent CIA Osbourne Cox dostane padáka. Zahořklý a stále v líhu se rozhodne sepsat paměti, kde by to těm mrchám pořádně osladil. Jenže rukopis se dostane do rukou zaměstnankyně Fitcentra Lindě. Ta šílí z toho, že nemá na plastickou operaci a s pomocí tupého Chada se rozhodne buď rukopis někde udat nebo Osbourneho vydírat. To ale vůbec není všechno. Osbourneho manželka Katie uspokojuje své sexuální potřeby se sukničkářem Harrym – ten si však začne s Lindou (viz oba foto v závěru) a je v tom najednou pěkný guláš. Výsledkem jsou dva mrtví a jeden smrtelně postřelený.
 

John Malkovich
    
Jestli po tomto všem čekáte dramatický děj plný zápletek, pak i na to zapomeňte. Jako vždy u bratří Coenů jde spíše o sérii skečů, vtipných narážek, žánrových legrácek, přehmatů a nedorozumění. Zvláště Brad Pitt jako pitomec je excelentní.
 

Brad Pitt
 
Protože je ve hře navíc i CIA a kniha má být nabídnuta i Rusům, je to kostra, na níž autoři odvíjejí události, které ukážou, jaké vlastně hry mohou tajné služby hrát. Výsledkem je stylově čistý kolotoč ďábelsky úsměvných situací, v nichž nechybí ani černý humor ani nějaký ten nůž či sekera v zádech. Zábava zaručena. Jak také jinak, když na režijních křeslech byla dvojice podepsaná na takových filmech jako třeba BRATŘÍČKU, KDE JSI?, NESNESITELNÁ KRUTOST, BIG LEBOWSKI či LUPIČI PANÍ DOMÁCÍ.


George Clooney,, Frances McDormandová
Foto:csfd.cz, topzine.cz, linkuj.cz, kultura.idnes.cz 
*******************************************
PO PŘEČTENÍ SPALTE
(Burn After Reading)
USA, Velká Británie, Francie 2008
režie Joel Coen, Erthan Coen
uvádí v úterý 1. září Prima Max od 23,45 hodin

 

 
 

28.08.2020 - Stanislav Polauf