Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI – TV tip – dostat se až na dostřelÚvodník: Jednu z nejkrvavějších bitev druhé světové války, která znamenala rozhodný obrat v jejím průběhu a kde hitlerovské Německo utrpělo krutou porážku, připomene patnáct let starý velkofilm NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI. &Stáb filmu získal na rekonstrukci bitvy dosud největší prostředky v dějinách evropského filmu, ale přesto spíše než na vlastní bitvu se tvůrci soustředili na dva legendární hrdiny – ostřelovače.


Článek:

Do válečné vřavy je divák vržen hned na začátku, kdy do Stalingradu jsou na lodích přiváženi sovětští vojáci. Musí projít peklem střel nepřátelských letadel a – na rozdíl od válečných filmů sovětských – je krutost ruských velitelů nesmiřitelná. Vojáci utíkající z hořících lodí před jistou smrti jsou vzápětí zabiti kulkami vlastních velitelů. Nejinak je tomu na frontě, kde je nedostatek zbraní a o jednu pušku se musí dělit dva vojáci.

Na svoji pušku tak čeká i prostý sovětských pastevec odkudsi z Uralu Vasilij Zajcev (Jude Law). Když po německém útoku zpod hromady mrtvol odstřelí kamarádovou puškou několik Němců všimne si ho  politický komisař Danilov (Joseph Fienes) a udělá z něj nejen válečného hrdinu, ale pasuje ho na elitního ostřelovače. Z hrdinného snipera dostanou strach i Němci a na jeho likvidaci je povolán elitní německý důstojník major König (Ed Harris). Jejich souboj může začít…
Velkolepá bitevní freska, odehrávající se v počátku filmu, plná krutosti, krve a zmatků postupně přejde na komornější půdu – film se zaměří na osobní souboj špičkových ostřelovačů málem jako ve westernu. V kulisách rozbombardovaného města si ti dva počínají jako lovci na čekané, jeden druhého bedlivě hlídá a čekají na chybu druhého. Protože se tahle hra zdála zřejmě tvůrcům málo, přidávají – trochu násilně - i další komorní linii – politruk  Danilov se zamiluje do židovské dívky Táni (Rachel Weiszová), která se zaslíbila Zajcevovi.

Film vznikl podle stejnojmenné knihy Williama Craiga, který vycházel ze skutečných událostí. Proto se objevují i jiné skutečné osobnosti např. generál Nikita Chruščov (Bob Hoskins) a pochopitelně i generál Paulus (Matthias Habich). Za podklad scénáristovi Alainu Godardovi sloužily i sovětské historické prameny. Proslulý režisér pravěkého dobrodružství BOJ O OHEŇ, středověké detektivky JMÉNO RŮŽE či životopisného fiomu SEDM LET V TIBETU Jean-Jacques Annaud se poctivě snažil zatáhnout diváka do děje a dát těm, kdož mají v oblibě válečné filmy, to nejlepší. Ne ve všem uspěl a ne vždy je přesvědčivý. Zvláště pak, když najednou dostanete pocit, že osud celé bitvy jakoby ležel na bedrech dvou – byť elitních vojáků. Omluvou může být to, co v době natáčení psal některý tisk, že Annaud nechtěl točit film o stalingradské bitvě, ale o síle ruské propagandy. A že chtěl Američanům ukázat rozměry boje v Rusku, aby si nemysleli, že válku vyhráli v Normandii.
Bitva u Stalingradu trvala od července1942 do února 1943 a šlo o jednu z nejkrvavějších bitev druhé světové války. Zemřelo v ní asi 1 100 000 sovětských vojáků a více než 800 000 útočníků - a to nejen Němců, ale také Italů, Maďarů a Rumunů. Dvě německé armády, čtvrtá a šestá pancéřová divize byly prakticky zdecimovány. Katastrofa se stala zlomovým bodem války a symbolem selhání Třetí říše.
Foto: topzine.cz. vk.vom, sledujufilmy.cz
***************************
NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI
(Enemy at the Gates)
SRN, Velká Británie, Irsko 2000,
režie Jean-Jacques Annaud
uvádí NOVA ve středu 5. května 


01.05.2015 - Stanislav Polauf