Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jak nestárnout?



Úvodník:

Novinář Bruce Grierson, autor knihy "Jak utéct času?", zpracoval příběh Olgy Kotelkové s cílem najít důvod její fyzické síly a zdraví. Se svým publicistickým přístupem, při němž sbírá a následně zkoumá získané informace, se Grierson snaží najít faktory, které ovlivnily a prodloužily život této devadesátileté sportovkyně.



Článek:

V knize se tak v jednotlivých kapitolách Grierson snaží co nejhlouběji zabrousit do všechnoblastí, které měly vliv na Olžin život. Věnuje se Olžině genetické výbavě, její výchově, stravě, mentalitě a pokaždé se tu zároveň s vědeckými fakty dozvídáme kousek příběhu Olžina života.

Olga je velmi výjimečný člověk. Patří do skupiny těch, kterým se říká supersenior. Nedošlo u ní k typickému poklesu výkonnosti v sedmé a osmé dekádě života, kdy bez ohledu na množství fyzické aktivity dochází ke ztrátě svalové hmoty. Obvykle se proti tomu nedá nic dělat, ať cvičíte nebo ne, síla začne ubývat. Ne však u Olgy. Olga začala sportovat až v důchodu a její výkonnost stále rostla. Softball jí přestal stačit, přihlásila se na závody. A začala porážet mladší soupeřky. A tak vzbudila velký zájem okolí.

Všichni chtějí vědět, co způsobuje, že právě ona zdravě stárne. Stejně jako Bruce Grierson, který se snaží přijít záhadě na kloub. Ano, v Olžině rodině se dědí dlouhověkost, ano, při rozboru Olžiny DNA se zjistí přitomnost mnoha zajímavých parametrů, které Olze svým způsobem předurčují předpoklady ke sportovní dráze, ovšem obsahují i předpoklady k určitým nemocem, které Olga nezískala. Proč? Velký vliv na to má její životní styl. Opakující se krátkodobý stres ji zocelil (na rozdíl od dlouhodobého stresu, který člověka ničí), vyvážená strava dlouhodobě sytá na zeleninu podpořila její zdraví (pokud jednou za rok spořádáme kamion mrkve, tak to nepomůže), její vstřícnost a pozitivní povaha významně ovlivňuje její psychiku (komedianti žijí krátce, jsou příliš konfliktní, jde tu o dlouhodobě kladně naladěnou mysl).

Důvodů, proč je Olga i po devadesátce plná síly, je skutečně mnoho. A i když se potvrdila určitá souvislost s genetickými vlivy, vypadá to, že mnohem větší vliv mají faktory vnější, prostředí, ve kterém žijeme a také naše schopnost odolávat vlivům záporným – i to se dá však vytrénovat. Kniha "Jak utéct času?" se tak na příkladu života jednoho člověka stává skutečným návodem, jak nestárnout a být zdravější a šťastnější. Je to zajímavá sonda do mysli a genetiky člověka, která je víc než inspirativní.


Grierson Bruce, Jak utéct času?
Mladá fronata, 2015
Zdroj foto:
www.kniha.cz



06.06.2015 - Renata Šindelářová