Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jako zabít ptáčkaÚvodník: Kniha Jako zabít ptáčka patří mezi klenoty americké literatury. Jedná se ale opravdu o takový literární skvost, nebo jen o přeceňované vyprávění?
Nespočetněkrát citovaná americká klasika je zařazena jako povinná četba v mnoha školách ve Spojených státech, Američané na ní velmi bazírují a jsou na ni velmi pyšní.

Článek:
Příběh je vyprávěn malou dívkou Janou Luisou, jinak také Čiperou. Čipera je šestileté děvčátko, které žije s o dva roky starším bratrem Jemem a otcem Atikem, který pracuje jako právník. Rodina žije v malém městečku na americkém jihu. Čipera popisuje své dětství; líná horká léta, sousedské vztahy, dětské hry. Do této poklidné atmosféry ovšem zasáhne soudní proces s černochem, který údajně znásilnil bílou dívkou. Obhajobu černocha vede právě Atikus Finch, otec obou dětí, a občané města se k tomu ne vždy staví s pochopením. A nedávají to znát jen nesouhlasnými slovy...
 
Na začátek musím velmi pochválit krásnou obálku. Anotace hlásá velmi dramatický příběh, takže jsem celou dobu čekala, že se něco stane. Čekala jsem na akci a drama. Jediné napětí ale vyvolal Bubu, soused, který dvacet let nevylezl z domu. Celou dobu sliboval něco špatného. Ale děj ale plyne a plyne... Teprve asi ve třech čtvrtinách začíná Čipera popisovat soudní proces. Ani tehdy se ale příliš akce nekoná. 
 
Kniha je založená spíš na popisu děje, a celkově se nedá říct, že by na mě hodně zapůsobila, přestože se týká tématu nerovnoprávnosti mezi černými a bílými na americkém jihu. Mnohem silnější mi přišla kniha Černobílý svět od Kathryn Stockettové, protože hlavní postavy byly přímými aktéry události, ne jen jejich reproduktory. Přestože na konci knihy nějaká akce a přímá účast Čipery a Jema na dramatických událostech onoho léta je, nemůžu říct, že to stačí.
 
Celkově na mě toto dílo příliš nezapůsobilo, a můj dojem je, že je kniha poměrně přeceňovaná, obzvlášť pak v Americe. Hlavní dějová linka se totiž zabývá hlavně Čiperou a jejím dětstvím. Dozvěděla jsem se hodně o jejích lumpárnách a názorech na sousedy, řekla bych, že mi podala působivý a živý obraz malého jižanského městečka na přelomu třicátých a čtyřicátých let dvacátého století. Popis nerovného soudního procesu na mě ale z Čipeřiných  úst opravdu nezapůsobil. Můj celkový dojem z knihy je pohodový popis dětství stráveného v malém městečku na jihu Ameriky, který se sice dotýká rasového tématu, ale ne natolik, aby mě to dokázalo strhnout a vtáhnout do děje.

Jako zabít ptáčka
Autorka: Harper Lee
Počet stran: 280
Nakladatelství: Mladá Fronta

Hodnocení: 70%
 
22.06.2015 - Tereza Vlčková