Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ve jménu Husa: Byli jsme u toho!Úvodník: V přítmí lapidária Betlémské kaple, doslova několik kroků od míst, kde Jan Hus skutečně kázal, mu byl vzdán po staletích další hold - křtila se tu publikace Ve jménu Husa: Zrození kalicha. Webmagazin.cz u toho nemohl chybět. Zajímalo nás, zda vám můžeme knížku s čistým svědomím doporučit, i to, zda ji máme nechat na našem nočním stolku, nebo raději zastrčit do knihovny ratolestem. 

Článek:
Publikaci "má na svědomí" duo Zdeněk Ležák a Michal Kocián. První jmenovaný je iniciátorem projektu a tak i jeho hlavním autorem. Michal Kocián se podepsal pod vydařený komiks, který v několika částech doprovází text a bez skrupulí přibližuje tehdejší situaci i Husův život tak, jak nám o něm ve školních lavicích obvykle nevyprávěli. Pokud vám jména autorů něco říkají, možná máte doma potomky na hraně puberty. Zdeněk Ležák je totiž dlouholetým šéfredaktorem populárního časopisu ABC a s Michalem Kociánem se tak znají i z práce. Pro tvorbu knihy to byla, jak oba na křtu potvrdili, značná výhoda - jde o sehranou autorskou dvojici. Lepší místo pro křest se dalo jen najít jen těžko. V Lapidáriu navíc zrovna finišovala tématická výstava. 

Knížka ale necílí pozornost jen na osobu Jana Husa. Své řádky startuje papežským schizmatem a v širokém, ale nutném kontextu se přes morovou ránu dostává až do chvíle, kdy jde malý Jan na studia. Seznámíme se s jeho pozdějšími přáteli, kolegy i těmi, kteří mu házeli klacky pod nohy. Jak tenhle příběh končí, víme na den přesně všichni. Publikace jde ale dál. Neošidí nás o události z Kostnice, podrazy, kterých se Hus dočkal i od svých nejbližších, ale i události, které přišly po jeho smrti. A tak, zatímco první z komiksových celků zaostřuje přímo na mistra Jana, další už má v hledáčku Václava IV. a vysvětluje, jak se z Husova přítele stal bojovník proti husitské reformaci. Třetí pak představí bez servítek osobnost Jana Želivského i dobu, ve které si životem mohl být jist jen málokdo. 


Michal Kocián, Zdeněk Ležák a Kateřina Vaňková představují povedenou publikaci. 
 
&Sampaňské z rukou zástupkyně Albatros media, Kateřiny Vaňkové, předurčuje titulu skvělou budoucnost. A není to samozřejmě jen chutným mokem. Zdeňkovi Ležákovi (vpravo) se podařila skvělá historická knížka, která neuráží dnes tak častou povrchností, ale zároveň nenudí snůškou nepřekousnutelných historických soupisů. Ve jménu Husa přitom překypuje umně sepsanými fakty. Nudit se budete, ať je vám 14 nebo 50. Publikace také překvapí řadou informací, které jsou veřejnosti většinou neznámé. 


Publikaci i my přejeme úspěch. Jde o kvalitní počin, takže jen zajisté bude mít...
 
O tom, že může jít o skvělého pomocníka v historické orientaci pro mladší čtenáře svědčí i grafická úprava knížky a kombinace s komiksem. Obojí mimochodem nezapře fakt, že svěží styl úpravy jemně koreluje se stylem ABC. Úplně malým dětem tuhle knížku ale nedávejte, historické reálie totiž líčí bez příkras. Mor či události ze Zbraslavského kláštera, kdy zdivočelé hordy Husitů vytáhnou královu mrtvolu ke společnému hodokvasu, se pro mladší 12 let příliš nehodí... 


Na správném křtu nechybí ani doprovodný program. A tenhle stál za to - vydařené představení o Husovi. 

Ve jménu Husa - zrození kalicha
Autor: Zdeněk Ležák
Ilustrátor: Michal Kocián 

Vydalo nakladatelství Edika 
152 stran, doporučená cena 399 korun 03.08.2015 - Michaela Wilhelmová