Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Divadlo Radost - Letní scéna žijeÚvodník: V Divadle Radost to pulsuje i během žhavých letních dnů. 5. a 6. srpna tady ožila Letní scéna například zbrusu novým představením HADRIÁN Z ŘÍMSŮ.

Článek: Hadrián z Římsů je snad nejznámější veselohra českého prozaika, básníka a především dramatika první poloviny devatenáctého století, po právu nazývaného „otcem české veselohry“, V.K. Klicpery. K pokladům dramatické tvorby bezesporu patří jeho schopnost lehké parodie nejrůznějších témat (zde např. ve své době oblíbené „rytířské hry“).

Zápletka je postavena na několikanásobné záměně osob. Za titulní postavu – poněkud neduživého rytíře, vyslaného svým otcem za nevěstou – se vydávají hned tři další osoby, každá z trochu jiného důvodu. Paradoxem je, že ten pravý Hadrián je považován za nejméně důvěryhodného. Celou dobu jde o to, aby si Ruměna nemusela vzít Hadriána z Římsů, protože má svého milého Želmíra. Její otec, rytíř Světislav, ale na svatbě trvá, protože svému příteli, rytíři Kyliánovi, už dávno slíbil dceru za nevěstu pro jeho syna. A tak se rozehrává v tomto vlastně úsměvně naivním, stylizovaném a velmi komickém příběhu rafinovaný kolotoč úskoků, zápletek, humorných situací a motivů. 
Premiéra: 26. června 2015

Hadrián z Římsů
Režie, úprava a scénická hudba : Vlastimil Peška
Scéna, kostýmy, loutky : Pavel Hubička

OSOBY A OBSAZENÍ:

Světislav, rytíř na Rožnově — Vilém Čapek
Jenovéfa, jeho sestra — Eva Lesáková
Ruměna, jeho dcera — Barbora Dobišarová
Želmír, její milý — Matěj &Strunc
Soběbor, jeho přítel — Dalibor Dufek
Srpoš, žoldnéř — Pavel J. Riedl
Hadrián z Římsů — Pavel Novák
Jehoň, jeho zbrojnoš — Zdeněk &Sevčík
Lepohlav, Světislavův sluha — Radim Sasínek
Sportovní komentátor — Jan Bradáč
Hudebníci, beran, ovce, kůň, krysa, králíci a procházející turisté — Petr &Smiřák, Michaela Baladová, Eva Jurůjová, Jiří Daniel, Milan Potůček, Martin Cenek


Pokud máte chuť zpestřit si letní dny příjemným divadelním představením, mohu Divadlo Radost s jeho novým představením vřele doporučit.11.08.2015 - Julie Kolocová