Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Máte jedinečnou šanci! V Česku je nejužší dům na světě. Kde ho najdete?Úvodník:

Keret House“ architekta Jakuba Szczęsneho je označován jako nejužší dům na světě. Výstava s názvem Jakub Szczęsny: OPERATIONS v Centru současného umění DOX představí tento mimořádný architektonický projekt, který před nedávnem do své sbírky současné architektury zařadilo prestižní Muzeum moderního umění v New Yorku (MoMA), a další nejnovější projekty tohoto polského architekta.


 Článek:

Pro projekt ermitáže-pracovny pro izraelského spisovatele Etgara Kereta byl předurčen na první pohled nevhodný pozemek – štěrbina mezi dvěma bytovými objekty ve varšavské čtvrti Wola. Z této nepříliš ideální situace vzniklo originální řešení a architektonický objekt nyní slouží jako rezidenční příbytek určený pro umělce.

Také další projekty Jakuba Szczęsneho se vyznačují výjimečnou kreativitou a vtipem i tam, kde jiní architekti s ohledem na množství nepříznivých okolností ztrácejí motivaci. Nevyhýbá se komorním zakázkám či dočasným instalacím a díky jeho výjimečnému a hravému přístupu vznikají pozoruhodné a přitažlivé počiny se značným mediálním přesahem i společenským dopadem. Podstatu svých konceptů zachycuje ve svých originálních kresbách a komiksech.

Výstava v Centru DOX je vyvrcholením putovní výstavy, jež v různých podobách a pod názvem KERET HOUSE …aneb jak zabydlet škvírku a další projekty Jakuba Szczęsneho probíhá od roku 2013 v péči kurátorů ostravského Kabinetu architektury Tadeáše Goryczky, Jaroslava Němce a Gabriela Kurtise.

O autorovi

Jakub Szczęsny (1973) studoval v letech 1993 až 2001 na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a také na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecole d’Architecture Paris la Defense. Současně ve spolupráci se skupinou Studio DECO realizoval řadu interiérů pro obchody a soukromé byty. Je spoluzakladatelem architektonického ateliéru Centrala, který od roku 2001 funguje jako platforma pro výměnu myšlenek a názorů v oblasti architektury staveb, interiérů, urbanismu a zabývá se též architektonickou kritikou. Návrhy a realizace Jakuba Szczęsného lze najít v Polsku, Izraeli, Palestině, Austrálii, Turecku, Německu, Indii, Mexiku či USA.

Výstava vznikla ve spolupráci Kabinetu architektury v Ostravě s BWA (Biuro Wystaw Artystycznych Wrocław) ve Vratislavi, Fondu moderního polského umění (Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej) se sídlem ve Varšavě, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie architektury v Brně a Centra současného umění DOX.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 14. 8. – 19. 10. 2015

Kurátoři: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, Gabriel Kurtis


DOPROVODNÝ PROGRAM

4. 10. 2015 | Světový den architektury

14–17h | Domy jako příběhy

Rodinná výtvarná dílna.

Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let.

Kapacita dílny je omezena.

Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104

15–16h | Komentovaná prohlídka výstavy s Jakubem Szczęsnym

(anglicky s tlumočením do češtiny)

16.30–18h | Přednáška Jakuba Szczęsneho (v anglickém jazyce)

Rezervace a informace: rezervace@dox.cz

Centrum současného umění DOX Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevírací doba: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21 (kavárna do 22), So–Ne 10–18.

Prostory centra DOX jsou bezbariérové.


 

Zdroj: dox.cz

 19.08.2015 - Aneta Šimonková