Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Nový případ Maggie HopeovéÚvodník: Maggie Hopeová se vrací v novém příběhu a rázem se ocitne ve víru rafinovaného dobrodružství, nebezpečí a hlubokých tajemství. Naše hlavní hrdinka, nyní již jako vyškolená agentka tajné služby MI-5, se podruhé pouští do pátrání se vší vervou sobě vlastní a stane se &Spionkou princezny Alžběty


Článek: Pozůstalost po babičce zavede Maggie Hopeovou do Anglie, která právě vstupovala do druhé světové války. Díky jejímu univeritnímu vzdělání se Maggie podaří získat místo sekretářky Winstona Churchilla a posléze díky svému matematickému nadání získá místo agentky tajné služby MI-5.

Maggie však přidělí prazvláštní úkol. Po čas války se má odebrat na hrad Winsdor, kde se stane guvernantkou princenzy Alžběty, přezdívané Lilibet. Sama jsem zvědavá, jak se naše - po dobrodružství lačnící - Maggie s rolí princezniny guvernantky popere.

V knížce si na své přijde nejenom Maggie, ale i my čtenáři. Zaběhnutý koloběh života na hradě Winsdor rozvíří vražda jednoho z hostů. A teď ať se slečna guvernantka předvede v tom, v čem je nejlepší.

Sama se řadím k zapáleným fanouškům historických fikcí, tudíž mě i druhý díl této špionážské sérieválečného Londýna velmi potěšil – vskutu to byl velmi pěkně zpracovaný a podaný příběh. Knížka je velmi čtivá, čemuž přispívá jednak autorčin styl psaní, jednak atraktivní téma. Za zmínku jistě stojí i to, že ačkoliv je příběh románovou fikcí, je založen na podrobném, poctivém zkoumání historických zdrojů, a proto má i odpovídající váhu.
Autorce se tak podařilo navázat kontakt se čtenářem a zaujmout ho nejen tématem, ale i stylem, v jakém je román napsán.

Jakmile se v knížce ocitne politika, už to pro mě není tak zajímavé, avšak v případě Maggie Hopeové jsem udělala výjimku a ani v nejmenším mi to nevadilo. Hlavní hrdinka je sympaťačka každým coulem. Za zmínku jistě stojí i další postavy, které významnou měrou přispěly k výbornému čtení. Třeba taková velitelka Hessová nebo John byli (a jistě ne jen pro mě) velkým překvapením.

Román měl švih, působivou atmosféru sálající z každé stránky, úžasnou hlavní hrdinku a vedlejší postavy, které jí skvěle nahrávaly do karet – co víc si přát. K napětí a tajemnu se přidalo i něco humoru (vtipná hláška čas od času rozhodně přišla vhod).

Přesně takto si představuji slušnou historickou detektivku. Všechno pěkně zamotané, pár vedlejších postav, které se snaží čtenáře svést na špatnou cestu a inteligentní kurážnou hrdinku, které nechybí vtip a nadhled a která prostě umí a to vše úhledně zabalené do balíčku se jménem Susan Elia Macneal.

Pár nedostatků a několik hluchých momentů není – v jinak vynikajícím příběhu – vůbec žádným problémem. Fanoušci kvalitních (historických) detektivek si zaručeně přijdou na své. Doufám, že Maggiiny schopnosti a nadání neocení pouze tajní agenti MI-5, ale i čeští čtenáři a my se tak v brzké době dočkáme pokračování této série.
 
&Spionka princezny Alžběty
Susan Elia Macneal
Motto/2015
335 stran


10.09.2015 - Stanislava Adámková