Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Strava, cvičení a masáže, které udělají vašim kloubům dobře



Úvodník: Podle průzkumů trpí problémy s klouby až 30 % Čechů, nejvíce je trápí ty kyčelní a kolenní. Ve velké míře za to může nadváha, špatná strava, ale i absence pohybu. Co tedy jíst, aby klouby nebolely a jak jim pomoct cvičením nebo dokonce masážemi?


Článek:
Začneme stravou, protože ta je nejlepší prevencí, jak se zdravotním problémům s klouby vyvarovat. „Nesmírně důležité je do svého jídelníčku zařadit produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny. Už dávno neplatí, že konzumace ryb dvakrát týdně pokryje dostatek těchto takzvaně zdravých tuků.  Výzkumy ukazují, že jejich doplnění pomáhá i lidem, kteří již onemocněním kloubů trpí,“ říká výživový specialista Martin &Skába.

Neblahým trendem současnosti je podle odborníka to, že lidé jedí mnoho špatných rostlinných tuků, které jsou obsaženy v klasickém pečivu, sladkostech, průmyslově zpracovaných potravinách… A naopak nekonzumují konopný ani lněný olej, semínka či kapsle „rybího tuku“. „Ideální poměr zdravých a nezdravých tuků by měl být přitom jedna ku pěti. Bohužel, většina Čechů se spíše drží poměru jedna ku padesáti!“ varuje Martin &Skába. A co tedy udělá vašim kloubům dobře?

Krill olej: Patří mezi nejkvalitnější zdroje omega-3 a u nás je zatím bohužel málo známý – přitom je 48x účinnější než rybí olej a navíc obsahuje vitamin E, vitamin A a vitamin D.
Vitamin D: Nízké hladiny vitaminu D jsou spojeny se ztrátou chrupavky v kolenou, což je jeden ze znaků osteoartrózy. „Doporučuji třikrát týdně pobývat alespoň dvacet minut na slunci – což v našem mírném podnebném pásmu není dosti možné – nebo užívat doplňky stravy,“ říká Martin &Skába.
Zázvor a ananas: Působí protizánětlivě a nabízí úlevu od bolesti.
Boswelia Serrata: Používá se po tisíce let v ajurvédě k léčbě různých běžných onemocnění v rozsahu od bolesti kloubů až po další choroby. Protizánětlivé účinky boswelové kyseliny působí tak, že zabraňuje rozpadu pojivové tkáně, a tím zvýší krevní zásobení kloubních tkání.
Pupalkový a brutnákový olej: Obsahují esenciální mastné kyseliny, zejména tzv. gama linolenovou kyselinu (GLA), která je vhodná pro léčení artritické bolesti.
Chondroitin sulfát: Je nejvíce zastoupený ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky. Průmyslově se získává extrakcí chrupavek, nejčastěji hovězích nebo vepřových, v současné době najdeme i produkty ze žraločí chrupavky.
Kyselina hyaluronová: Tato látka tvoří hlavní část synoviální tekutiny v mimobuněčné hmotě chrupavky. U zdravého člověka se po čtyřicítce zpomaluje činnost chondrocytů (základní buňky chrupavek), čímž se zhoršuje samoregenerace a klesá molekulová hmotnost kyseliny hyaluronové, což má dopad na její hydrataci. Je dostupná v injekcích (jsou finančně relativně náročné), v posledních letech se začala přidávat do dostupných doplňků stravy.
 
Cviky pro zdravé klouby
Aktuální výzkumy jasně ukazují, že fyzická aktivita má na klouby pozitivní vliv, snižuje se jí riziko obezity, která dvakrát více zvyšuje riziko artritidy. Je také prokázáno, že lidé, kteří se přiměřeně hýbou, méně trpí na kloubní onemocnění. Vůbec nejlepší pohyb je chůze, která klouby ani páteř vůbec nezatěžuje,“ vysvětluje Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe, která chce lidem pomoct začlenit zdravý životní styl a pohyb do každodenního života. A jaké jsou tedy cviky na zdravé klouby? Vyzkoušejte třeba tenhle: Lehněte si na záda, natáhněte nohy na zem, paže nechte ležet podél těla, dýchejte volně. Střídavě propínejte a přitahujte špičky chodidel (10x každou nohu). Přidejte kroužky v kotnících, nejprve jednu, pak druhou nohu, na pravou stranu, pak na levou (opět 10x). Pak si procvičte tzv. přitahovače kolenních kloubů – s nádechem přitlačte kolena k podložce, napněte svaly přední strany obou stehen, přitáhněte špičky, s výdechem opět uvolněte (10x). Nakonec s nádechem postupně přitáhněte špičky chodidel, pak propněte kolena, stáhněte hýždě, s výdechem pak všechny svaly najednou uvolněte.
 
Masáže, které uleví
Životní energie je podle ajurvédy, indického léčebného systému, soustředěna právě v kloubech. „Mluvíme o takzvaných marma bodech, což jsou křižovatky našeho fyzického těla, a proto bychom se o ně měli náležitě starat ještě dříve, než vznikne zdravotní problém," říká ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu. Pod dozorem odborníka si můžete zajít na speciální kloubní masáž nazvanou abhyanga anebo si dopřát léčebný dotyk doma pomocí hořčičného nebo ricinového oleje. „Právě ty jsou pro pomoc kloubům nejlepší. Vyzkoušet můžete třeba kloubní masáž kolen, která je velmi efektivní a přitom jednoduchá – stačí si nanést olej na obě dlaně a těmi velmi pomalu a symetricky kroužit zároveň po obou kolenou, ideálně ve stoje.“


 
Zdroje: www.skaba.cz, www.larimarhotel.at a www.ceskosehybe.cz. / fotoguru.cz


25.10.2015 - redakce