Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Coco a její přítelkyněÚvodník: Bez přítelkyň by se ze siroty Gabrielle Chanel nestala slavná Coco. Tak uvádí autorka novou životopisnou knihu o slavné módní návrhářce Coco Chanel.
Kniha však více vypráví o tom, jak Coco svoje blízké dokázala také zneužívat.Článek:
Dosud nezveřejněné archiválie a soukromé záznamy. Na to láká Marie-Dominique Leliévrová čtenáře. V předmluvě dokonce popisuje svoji vlastní návštěvu v církevním internátu v Obazine, kde Coco vyrůstala. Poetické obrazy, které pak svým perem vykresluje mají nastínit dobu Belle époque, ve které Chanel vyrůstala a tvořila. V podobném duchu se nese celá kniha. Překypuje barvitými až snovými obrazy, které se staly pro vnímavou Coco jedinečnou inspirací.

Strohý život v klášterním internátu a osamělost sice pro Chanel byly velkou inspirací pro její budoucí tvorbu, ale těžké dětství ji poznamenalo vztahy na celý život. Co jí život v sirotčinci naučil nejvíce byla totiž víra pouze sama v sebe a svoji práci. Ačkoli kniha vypráví příběhy lidí, které Chanel na její cestě za úspěchem pomohli, také bohužel téměř každá z kapitol končí odcizením. Když totiž Chanel přišla při nehodě o muže, kterého nejspíše opravdu vroucně milovala, její srdce se zatvrdilo a většinu svých blízkých pak spíše využívala než že by jim sama byla byla oporou.

Kniha přináší zajímavý pohled nejen na osobnost Coco Chanel jako takovou ale i na její složité a mnohdy bouřlivé vztahy. Poetické vyprávění většinou dokresluje atmosféru doby, nicméně v některých pasážích mírně znesnadňuje čtení a pochopení textu. Některé obrazy, které autorka přináší totiž trvají příliš dlouho, jiné , a to často bohužel podstatné, se jen mihnou před očima, takže čtenář nabývá dojmu že je vždy na chvíli v knize ztracen. Některé pasáže se zdají být lehce krkolomně napsané, to bych však přisuzovala překladu z francoužštiny. Celkově však kniha působí příjemným dojmem, jako pohlazení hebkou látkou. 


Coco a její přítelkyně
Autorka: Marie-Dominique Leliévreová


Vydalo nakladatelství Noxi, 2015


15.10.2015 - Viola Hubáčková