Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - OKAMŽIK ZLOMU – TV tip – hra kočky s myší v kriminálním thrilleruÚvodník: Dokonalý zločin – kolik filmů bylo na toto téma již natočeno. A zřejmě ještě bude, protože fantazie scénáristů je bezbřehá a fantazie zločinců ji ještě převyšuje. Nyní se vás o tom bude snažit přesvědčit populární „Hannibal Lecter“ - herec Anthony Hopkins ve filmu režiséra Gregoryho Hoblita.

Článek:

Anthony Hopkinsovi se zřejmě po roli chladnokrevného zabijáka, proslulého Hannibala Lectera (ve filmu MLČENÍ JENŇÁTEK Ridleyho Scotta z roku 2001) stýskalo a tak vzal zavděk podobnou, i když ne tak atraktivní rolí. Poznáte ho jako starého leteckého inženýra Teda Crawforda, jinak též majitele prosperující firmy, kde se vyžívá v konstruování složitých kinetických objektů. Do polohy vraždícího monstra ho dostane skutečnost, že jeho mladší žena Jennifer (Embeth Davidtzová) je mu nevěrná. Chvíli ji sleduje a pak doma, po slovech, že ji miluje, na ni vytáhne zbraň. Policie je na místě ve chvilce, ale dovnitř pustí Crawford jen poručíka Roba Nunallyho (Billy Burke), kterého v krvi ležící žena zděsí dvojnásobně – pozná v ní svoji milenku, kterou znal ale pod jiným jménem. Musí mu být jasné, co čeká jeho…

Anhony Hopkins

To je začátek šíleného dramatu, v něž se projeví zvrácenost vražedníka i jeho inteligence, s níž se pokouší celý případ dokonale zamotat. Crawford se k vraždě okamžitě přizná, ale vodit policii za nos mu dělá zjevné potěšení. Proto trvá na tom, aby žalobcem v procesu byl mladý nadějný právník Willy Beachum (Ryan Gosling). Lehkomyslný mladík, který se už vidí v bohatém místě u soukromé právnické firmy, bere případ jako lehkou záležitost. Nepočítá s rafinovaností samolibého protivníka, jemuž zatím vše podle plánu vychází. Ale i u Williho dojde k rozhodujícímu „okamžiku zlomu“, kdy si uvědomí, že i sebedokonalejší zločinec musí mít své slabé místo…

Ryan Gosling

Nečekejte detektivku – vrak je od začátku znám. Nejde o to „kdo“, ale „jak“ se z toho vykroutí a „jak“ dokáže ošidit soudní dvůr i americké právo, v něž využívá klauzuli, že nikdo nemůže být souzen dvakrát za stejný zločin. Rafinovaná hra je plná napětí a co chvíli přináší nová a nová překvapení, o „zlomu“ v závěru ani nemluvě.

Ryan Gosling, Anthony Hopkins

Berte film jako herecký koncert, v němž prim hraje Anthony Hopkins. „Crawford chce mít všechno pod kontrolou. Je fascinován dokonalostí, což je také ale jeho největší slabina. Rád si s lidmi pohrává, snaží se všechny přechytračit a právě to se nakonec obrátí oproti němu,“ říká o své postavě slavný herec. Na pohled neškodný starý pán – a stačí jedno gesto, jedna změna pohledu a rázem mu věříte, že máte před sebou chladnokrevného a inteligentního zabijáka. Větší prostor ale ve filmu dostává žalobce v podání Ryana Goslinga. Ten hraje svůj part nejprve jako frajera, který stoupá na kariérním žebříčku a už se vidí v teplém hnízdečku mimo státní službu, ale postupně ztrácí svoji sebeironii a rozhodne se přijmout nabízenou hru na kočku a myš se stále rostoucím přesvědčením, že žádné zlo by nemělo zůstat nepotrestáno. „Z Ryana září důvtip a já si nevybavuju jiného herce v jeho věku, který by byl stejně zajímavý jako on,“ chválí Goslinga, jemuž bylo v době natáčení pětadvacet, režisér.
Fota: fromthebalcony.com, csfd.cz, popmatters.com, flickster.com
****************************************
OKAMŽIK ZLOMU
(Fracture), SRN, USA 2007
Režie Gregory Hoblit
Uvádí Nova Cinema v úterý 11. července ve 22,25 hodin

 

07.07.2023 - Stanislav Polauf