Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Madame PicassoÚvodník:

Americká spisovatelka Anne Girardová, dcera chigaského novináře, napsala román o touze a vášni inspirovaný skutečným milostným příběhem mladého Pabla Picassa a jedné z jeho milenek Evy Gouel (druhým jménem Marcelle Humberto). Kniha se jmenuje Madame Picasso. Ironicky by se tímto titulem mohlo nazývat více žen, ale Eva Gouel ne, neboť ta si svého milence Pabla nikdy nevzala.Článek:

Jak sama autorka v doslovu na konci knihy uvádí, příjmení "Picasso" by si ale určitě z mnoha důvodů zasloužila. Tím hlavním byla její oddanost Picassovi a hned poté jejich vzájemná zapálenost pro sebe. Eva Gouel a Pablo Picasso do sebe rozhodně byli velmi zamilovaní, hovoří pro to mnoho důkazů a čiší to z Eviny zachované korespondence. Přesto si mnohé z pozadí tohoto příběhu musela autorka vymýšlet a knihu proto nelze vydávat za biografii. Je to fiktivní příběh postavený na několika faktech.

Anne Girardová v románu úžasně popsala společenský život v Paříži na začátku minulého století. Potácíme se tu spolu s našimi hrdiny opilí po pařížských kabaretech a cirkusech a básníme s Apollinairem a nejen že pronikneme do kulturního života tehdejší Francie, ale především můžeme být stejně tak okouzleni jako zhnuseni tím zkaženým světem, který byl před sto lety tak jiný než dnes a přitom jeho lidé zažívali tak stejné pocity jako my. 

Madame Picasso je především příběh o lásce a vášni. Jeho začátek je velmi pozvolný, ale po seznámení čtenáře s Paříží a všemi hlavními postavami příběh rychle nabírá na obrátkách, svým způsobem až šokujícím způsobem – na tehdejší dobu určitě – , ale v souvislosti s Picassem nás to zase až tak neudivuje, to spíš v souvislosti s obyčejnou švadlenkou Evou. Nahlédneme tu do silné touhy obyčejné dívky, která se rozhodla, že ve svém životě něco dokáže. Pochopíme nejen, proč Evu mladý Picasso tolik okouzlil, ale také se dostaneme velice blízko podstaty chtíče, který tohoto velkého umělce spaloval i poháněl zároveň. 

Přestože bychom kvůli tématu velké lásky všichni očekávali příběh typický pro červenou knihovnu, rozuzlení příběhu pro tento žánr rozhodně typický není. Tento emotivní román totiž končí tragicky. Eva Gouel v něm - stejně jako její skutečná životní předloha - v závěru knihy umírá. Madame Picasso, to je smutné rozuzlení milostného příběhu prožité v reálu. Je to kniha o jedné tragické lásce, která se skutečně odehrála, ale jejíž detaily dokreslila a upravila Anne Girardová.

Protože Picasso byl odchodem Evy údajně skutečně velmi zdrcen, nabízí se tu otázka, jak by jeho všechny nadcházející milostné aféry probíhaly, kdyby Eva nezemřela. Ale to si můžeme však jen domýšlet...


Girardová Anne, Madame Picasso

překlad Ladislav Valík

vydala Metafora, 2015

zdroj foto obálky: metafora.cz

 12.12.2015 - Renata Šindelářová