Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ryba jménem IanÚvodník:

Málem jsem se nechala tím názvem odradit. Ryba jménem Ian. Chov rybiček me nebere a ani podtitul knihy "co viděla rybička, když padala z 27. patra" mně nijak zvlášť neoslovil. Když jsem si ale vybírala knihu k recenzi, dostala jsem doporučení. Když si přečtu tuhle knížku od Bradleyho Somera, zklamaná určitě nebudu. No tak dobře, zkusila jsem to. Výsledek? Stalo se. Jsem mile překvapená.Článek:

Nad prvními dvěmi kapitolami trochu rozpaky, co z toho vyleze, ale čím dále jsem četla, tím víc jsem se nemohla od knihy odpoutat. Jak podtitul napovídá, vše se odehrává v jednom sedmadvacetipatrovém domě, a dokonce během třicet minut (jak tvrdí autor, i když já se domnívám, že je velký časový optimista, ale budiž, nemožné to není). Každopádně je i půl hodina a jeden činžovní dům dost na to, aby se tu odehrálo hned několik dramatických událostí.

Děj sestává ze střípků několika příběhů osob, které v domě žijí. Osudy postav se vzájemně prolínají a my tak často můžeme jednu a tutéž situaci prožít několikrát z různých úhlů. Co je zvláštní a zpočátku to trochu mate, že tu vzniká určitá časová deformace díky tomu, že každý příběh ubíhá jinak rychle (rybka padá dolů čtyři sekundy) a že se s každou postavou a novou kapitolou vracíme do určitého časového úseku. Nakonec se nám však všechny příběhy slijí do jednoho okamžiku, ve kterém si dokážeme jednotlivé postavy představit v určité situaci a máme i konkrétní představu o tom, jak se v dané situaci cítí.

Bradley Somer v knize mistrně pracuje s napětím a naší zvědavostí. Ve správné chvíli naznačí a pak od tématu uteče a vrátí se k němu později. Jeho postavy jsou směsicí obyčejných i velmi zvláštních lidí, lidí plných tajemství a překvapení. Autor nám šikovně odhaluje jejich životy po malých dávkách, které budí chuť pokračovat v jídle. Jím popsaný činžovní dům je pro nás jako zábavní park narvaný zážitky a překvapením. Najdou se tu atrakce plné emocí, ale také oddělení se sci-fi tématikou, přimícháno trochu filosofie a nahlíženo z výšky. Výtahem se ale nesvezete, nejezdí, tak musíte po schodech.

Bradley Somer je Australan píšící především povídky. V roce 2013 vydal román Imperfections, který získal knižní cenu za nejlepší debut roku. Ryba jménem Ian vyšla letos jako jeho druhé dílo pod názvem Fishbowl. Vzhledem k tomu, jak mě kniha zaujala, budu rozhodně autorovu tvorbu nadále sledovat. Uděluji plný počet hvězdiček!
 

Somer Bradley: Ryba jménem Ian
Metafora 2015
Zdroj foto: neoluxor.cz


 


26.12.2015 - Renata Šindelářová