Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - POSLEDNÍ TANEC – TV tip – má platit zásada Smrt za smrt?



Úvodník: Příznivce tanečních filmů typu Pomády, Lets dance či Hříšného tance tenhle film nepotěší. Je úplně  z jiného soudku. Tanec se točí kolem smrti respektive popravy a tím nejdůležitějším slovem v názvu je to na začátku – poslední... Stěžejní otázka, která se line celým filmem zní: Skončí Sharon Stoneová na popravišti?


Článek:


Celých dvanáct let čeká Cindy Liggettová (ztělesněná Sharon Stoneovou) na konec svého života. Za své prohřešky z mládí, kdy se svým komplicem stihla spáchat dvacet vloupání a dvě brutální vraždy, nemohla od justice nejmenovaného jižanského amerického státu nic jiného čekat. Dvanáct let je v ženské věznici připravena zemřít, třikrát byl trest smrti odložen. Tentokrát by již měl být vykonán. Cindy se loučí s příbuznými, dostane se jí instrukcí jak poprava jedem proběhne. Měla dost času přemýšlet o svém životě i důvodech, které ji k nezákonnému činu dovedly. Není ale připravena na to, co již nečekala – že by se mohla zamilovat...
Hlavní postavou filmu totiž není ani tak ona jako mladý právník Rick Hayes (Rob Morrow), jemuž jeho bratr pomohl získat práci v amnestijním úřadu. Zde dostane na starost právě Cindy.  Bere to nejprve jako rutinní povinnost. Při první návštěvě s ním odsouzená odmítá mluvit, ale postupně se o svém životě rozpovídá. Přizná, že vraždila pod vlivem drog, což předchozí soud nevzal v úvahu. Další nesrovnalosti ve vyšetřování a ladabylost předchozího Cindina obhájce vedou Ricka k zesílenému úsilí o obnovu procesu či ke změně rozsudku na doživotí. Nebude však již příliš pozdě?
Známý americký režisér Bruce Beresford, proslavený filmem ŘIDIČ SLEČNY DAISY, sleduje zápas advokáta s justiční mašinérií o život Cindy nezaujatě. Snaží se podávat fakta, nesnaží se zaujímat etické stanovisko k trestu smrti – to ponechává na divákovi. V duchu hollywoodských tradic  se drží realistického přístupu jak k postavám tak i k prostředí (především toho, kde velká část děje odehrává – věznice). Ve stejném duchu se snaží i osvětlit vlivy sociálně problematického  rodinného prostředí, v němž Cindy vyrůstala. Duševní svět Cindy po létech ve věznici je silně omezen podobně jako v době kdy páchala vraždy (k nimž měla dostatečný důvod) a měla sníženou příčetnost vlivem kouření cracku.
Dosti překvapivé bylo obsazení role vražedkyně herečkou Sharon Stoneovou, kterou diváci znali především jako sexy symbol z erotického thrilleru ZÁKLADNÍ INSTINKT. Zhostit se charakterní role byla pro ni výzva. Ovšem v šedivých vězeňských šatech a s rozcuchanými vlasy je k nepoznání a ze sexovky k velké tragické herečce to přeci jen bylo dost daleko. Je trochu obtížné věřit kultivované ženě, že může být drsná a později rezignovaná a odevzdaná osudu. K tomu, aby roli vzala ji musel režisér Bruce Beresford dlouho přemlouvat. Vzala ji nakonec i proto, že nesouhlasí (na rozdíl od většiny Američanů) s trestem smrti. Řekla: „Chtěli jsme především osvětlit poslední dny ženy odsouzené k smrti. Nic víc a nic míň. Divák si musí konečný úsudek učinit sám. Možná ten film přispěje k tomu, že se lidé ještě jednou zamyslí nad otázkou trestu smrti – ať už s ním souhlasí, či nikoli.“
Foto: cineplex.com, film.onet.pl

***************************************
POSLEDNÍ TANEC
USA 1995. Režie Bruce Beresford.
Uvádí Prima Love v pátek 22. ledna od 20,15 hodin








15.01.2016 - Stanislav Polauf