Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - StvůryÚvodník: Prvotinu Luďka Kubáta Stvůry vydalo v letošním roce nakladateství MOBA a označilo ji nálepkou "původní česká detektivka". Autor pocházející z Klášterce nad Ohří zasadil děj do prostředí svého města a jeho okolí, což samozřejmě vzbudilo především regionální zájem. Nahlédnout do života malíře Karafiáta, jehož klidné vody zčeří vražda jeho ženy, však samozřejme rádi nahlédnou všichni milovníci detektivního žánru.

Článek:
Román je i přes vyšetřování několika vražd povětšinou pohodovým popisem Karafiátova života a i když ke konci samozřejmě děj graduje, nijak nervy drásající napětí, při kterých si budete okusovat nehty, nečekejte. Stvůry jsou pěknou, dobře zpracovanou kriminálkou, kterou zvládnou přečíst i slabší povahy. Autor si zbytečně nelibuje v nechutných popisech detailů, ale naopak má k nám čtenářům ohled.

Snad by se dokonce dílo mohlo bez ztráty kytičky zařadit i do kategorie společenský román s kriminální zápletkou, přestože dle obálky spadá do původní české detektivky. Ne že by snad příběh byl méně kvalitní, je to pouze tím, že jsme v posledních letech příliš uvykli na všudypřítomné a gradující násilí, a tak ho nějak podvědomě v detektivce očekáváme pořád víc a víc. Už dávno nám nestačí jen se trohcu bát a chytit viníka. Ve skutečnosti se ale příběh v románu Luďka Kubáta mnohem více blíží realitě než morbidní a nervy drásající severský thriller. A tahle podobnost s realitou může být z určitého úhlu pohledu mnohem děsivější. 

Stvůry jsou zkrátka typickou českou detektivkou, která je zasazena do českého prostředí a jejíž hlavní hrdinové jsou obyčejní lidé. Děj se odehrává v severočeském městečku Klášterec nad Ohří, které autor coby místní výborně zná. A hlavní hrdinové nejsou ani super špióni s geniálními schopnostmi, ani bestiální masoví vrazi, jejichž agresivita stále stoupá - přestože v tomto ohledu je k thrilleru dobře nakročeno.

Slušně nakročeno má do literárního světa i sám autor Luděk Kubát, který Stvůrami ztratil své literární panictví. Jsme zvědaví, co to bude příště. Prý zase detektivka, sliboval pan Kubát na křtu své knihy. A o mrtvoly prý zase nebude nouze...


Kubát Luděk, Stvůry
nakladatelství MOBA, 2016
Zdroj foto: kosmas.cz


05.11.2016 - Renata Šindelářová