Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Beatová noc v Cargo Gallery na Náplavce překvapila nejen sportovceÚvodník: Těsně před svým vyplutím po proudu Vltavy na sever a ukončením letošní sezony v Praze zažila loď nazvaná Cargo Gallery, multifunkční kulturní prostor, 5. ledna 2017 nebývalou akci. Bárova beatová banda tam vzdala hold Josefu Rösslerovi-Ořovskému.

Článek: Pokud čekáte nějakou recesistickou akci, jste na omylu. Josef Rössler-Ořovský nebyl druhý Jára Cimrman, ale skutečně existoval a zasloužil se o rozvoj sportu nejen v českých kotlinách, ale také v zahraničí. Bydlel v pražské Jindřišské ulici a konkrétně před 130 lety, 5. ledna 1887, k tomuto výročí se akce právě konala, sjel se svým bratrem poprvé na lyžích Václavské náměstí. Údajně to však podnikli v noci, aby nezpůsobili moc velký poprask.Ořovský byl však rovněž schopný veslař, rychlobruslař, hokejista, atlet či kanoista. Již ve 12 letech spolu se spolužáky vytvořili bruslařský klub, v 18 uspořádal jedny z prvních atletických závodů. Založil mj. první lyžařský klub v Evropě mimo území Skandinávie, a to v zimě 1887. A právě díky jeho úsilí se čeští sportovci zúčastnili olympijských her ve Stockholmu v roce 1912.

Noc se nesla nejen ve stylu beatu a swingu, ale svůj sportovní talent během ní předvedl kapelník Vladimír Bár, když ukázal své šermířské umění, a mistryně Evropy v poledance Eva Rajlichová, jež působivě zacvičila na zavěšeném kruhu. Těsně před svým vyplutím na sever do Děčína tak loď Niké, kterou pro kulturní účely parta fotografů zprovoznila roku 2013 a zachránila ji tak před sešrotováním, dokázala, že vařit z vody se nedá, ale dobře se bavit na vodě ano.
Zdroj fotografií: Cargogallery.eu a Pavla Hložková

22.01.2017 - Pavla Hložková