Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Expediční kamera 2017Úvodník: Od konce února do 5. dubna probíhá celostátní filmový festival Expediční kamera, během kterého jsou ve 200 městech České republiky promítány amatérské filmy z různě laděných expedic. O co tu jde? Především o cestování, ve skutečnosti ale o jakékoliv outdoorové aktivity. Filmy od přispěvatelů z celého světa jsou doplněny titulky a jako každý rok je tradičně alespoň jeden příspěvek český. Článek:
Na festivalu jsou promítány 4 hlavní a několik bonusových filmů. Hlavní filmy se promítají ve všech městech, bonusové záleží na organizátorovi. Každý z filmů je dlouhý 10-45 minut a všechny se promítají najednou. Proto někdy bonusové filmy záleží na chuti diváků, zda chtějí pokračovat.

Hlavní filmy 2017:

Návrat do Zanskaru - velmi pěkný, profesionálně zpracovaný snímek o dvou cestovatelích, kteří se po třiceti letech vrací do himalájské osady Zanskar. V této od civilizace odtržené osadě žijí lidé už tisíce let nezměněným stylem života. Přestože jsou chudí a na první pohled žijí v nouzi, jsou šťastní a naplnění. V současné době ovšem žijí ve strachu, že se vše rychle změní. K Zanskaru se totiž buduje cesta, která místo propojí s civilizací. Přijdou sem lidé a turisté a buddhistickou osadu i chrám to přirozeně velmi zasáhne.
 

Pura Vida - cestovatel a cyklista Hervé sjíždí na speciální lodi poháněné kolem Amazonku. Dlouhá cesta = dlouhý film. Snímek je na můj vkus pojatý více jako egoistický deníček než cestovatelský deník. Bez přílišného zaujetí okolní přírodou, bez vysvětlení mnoha okolností, bez napětí. Důraz je kladen především na vlastní pocity. Ten souboj sama se sebou ale také není nijak zvlášť zajímavý, neboť se často opakují stejná slova. Podle mě je to nejslabší snímek. Protože je zároveň nejdelší, možná stačilo jen šikovněji sestříhat?
 

Projekt Moffat - Clear a Jen se rozhodly jít po stopách britské horolezkyně a průvodkyně Gwen Moffat. Devadesátiletou sportovkyni a spisovatelku kontaktují a pak jdou do hor a zkoušejí lézt stejné cesty, částečně i jejím způsobem (naboso). Ten příběh má jiskru, je v něm touha a vlastní sny, moudrost i silná láska k horám.
 

Divočinou Aljašky - šest kamarádů z Čech, kteří si říkají Fjolls, přijeli na Aljašku, aby spluli řeku Alatnu. Inspirující cestovatelské dobrodružství plné zážitků je umocněno přenádhernými záběry divoké Aljašky. Klasický, velmi dobře zpracovaný cestovatelský snímek, který nám zanechá v srdci touhu. Setkání s divočinou, pečení vlastního chleba, stavba "plachetnice" i stavění elektrického ohradníku kvůli medvědům dokazuje různorodost zážitků. Ano, přesně takhle má cestovatelský snímek vypadat! 
 

V době, kdy začíná letní sezóna, je Expediční kamera příjemné nastartování cestovatelské chuti i fyzických sil. Už se nemůžeme dočkat, až natáhneme boty, hodíme batoh na záda a vyrazíme do přírody.
Díky!

Data a místa promítání zbývajících dní najdete zde. Pokud nestihnete letos, určitě přijďte příští rok. Stačí na začátku roku sledovat stránky Expediční kamery.

Zdroje fotografií: www.hedvabnastezka.cz
20.03.2017 - Renata Šindelářová