Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - MÉ JMÉNO JE NIKDO – thriller Kristen Orlando



Úvodník: Nebýt prologu tak kniha začíná jako typický dívčí román – školní starosti, spolužačky, pozvání na večírky, koukání po klucích atp. Jenže už od začátkuje jasné, že mladé středoškolačce Reagan a jejím rodičům jde o život. Uniknou a vyprávění může zhruba po roce pokračovat...


Článek:


To už víme, že Reagan není obyčejná holka. Ani její rodiče nejsou z těch, co denně chodí do práce a každý týden stříhají trávník před svým domem. Reagan kromě školních povinností denně ráno i večer trénuje tělo i duši. Zátěž je vskutku maximální. Rodiče jí naložili „dvacetikilometrový běh a  pět se kliků, tisíc sedů lehů a dvě hodiny krav magy. (P.S. Protože to v knize není nikde vysvětleno připojuji, že KRAV MAGA se z hebrejštiny volně překládá jako „boj zblízka“. V současné době je považován za nejefektivnější sebeobranný a taktický systém na světě,“ jak se dočtete na jeho oficiálních stránkách). A hned poté doma ve sklepě, přeměněném na střelnici, výcvik ze všech možných palných zbraní. No řekněte – dá se to vydržet? A proč to mladá dívka musí v úplné tajnosti podstupovat?

Reagan je předurčena k tomu, aby stejně jako její rodiče se stala Černým andělem. Jak napoví záložka knihy „Černí andělé jsou speciální utajenou jednotkou CIA. Zachraňují lidské životy, vysvobozují rukojmí, odstraňují padouchy. Jsou svým způsobem superhrdinové.“ Poslání důležité, jen pro vyvolené (a trénované). Jenže má to i svou stinnou stránku. Nejen, že při misích jde o život, ale agenti musí žít v naprostém utajení, často měnit místa i jména – Sama Reagan si nechává jen křestní jméno, příjmení již měla různá – Mooreová, Baileová, Schultzová, Kleinová a teď Mac Millanová. S každým stěhováním musí začít v nové škole, najít nová přátelství, tajit své soukromí. „Před nikým nemůžu být sama sebou,“ říká. „Mám v sobě zakořeněné, že musím lhát, držet se krycího příběhu a zapadnout mezi ostatní, ať se děje, co se děje.“ Divíte se, že dokonce mluví o paranoie? „Skrývala jsem paranoiu i úzkost, jak se jen dalo.“

Reagan je navíc ve věku, kdy se dívkám začínají líbit chlapci – a spolužák Luke nejvíce. Jak skloubit život bojovnice proti násilí a osobní život, což se vzájemně vylučuje? Reagan začíná mít pochybnosti o svém předurčení. Jenže zasáhne drsná realita – jedna z misí se rodičům nepovede. &Séf kolumbijského drogového kartelu Santino „Kladivo“ Torres nejenže zabije rukojmí - dceru amerického milionáře a kongresmana, ale nechá unést Reaginy rodiče. Do přísně tajné a skvěle organizované akce na záchranu se přes zákaz zapojí i Reagan a s ní náhodou i Luke...

Více se nesluší prozrazovat, aby si čtenář (případně čtenářka) mohli zážitek z knihy náležitě užít. A popravdě řečeno, už dlouho nebyla na našem trhu kniha, která tak dokonale kloubí napětí, touhu po dobrodružství a důležité životní akční poslání s pohledem do nitra mladé dívky. Milovníci napínavé četby – a nemusí to být jen mladé dívky, i když jim je kniha zjevně přednostně určena – si přijdou na své a zaručuji, že se od knihy neodtrhnou.  Zvláštní ocenění si zaslouží to, že kromě napínavého příběhu je zde motiv divčího dospívání nebo chcete-li pubertálního probuzení. I v tomto směru kniha přináší dokonale propracovaný psychologický portrét sedmnáctileté dívky a první platonické lásky či spíše okouzlení. Dívenky shodného věku, pokud ještě pod nánosem moderního cynizmu neztratily touhu po romantice, se s hrdinkou v jejím vztahu k Lukovi určitě ztotožní. Proč také ne, když slovo „něžnost“ bylo z jejich slovníku – ne však z mysli – téměř vytlačeno.

Z knihy je na první pohled patrné, že ji psala žena. Americká autorka Kristina Orlando (viz foto), která – ač již vdaná – má své mládí ještě v živé paměti. Pokud jste mladá dívka, pak kniha je pro vás mimořádně vhodná. A pokud patříte sice mezi milovníky thrillerů, ale také mezi dříve narozené, na své si přijdete zcela jistě i vy. Nesmíte však si klást všetečné otázky ohledně způsobu a vlastního provedení závěrečné akce (odborník by se nad tím asi musel usmát), nešťourejte ve způsobu dopravy do Kolumbie ani si neříkejte, jak může Reagan – po tolikém tréninku – stát se Černým andělem, když neposlechne rozkazy a vydá se na samostatnou misi. Autorka je rozhodně silnější v psychologicko-milostném portrétování než v bojové linii. Berte román jako napínavou četbu a užijte si jej. Stojí za to se také těšit na jeho pokračování, které si Orlando otevřela tím, že největší padouch unikl. Není pochyb, že mu statečná Reagan půjde po krku... Věřme, že nakladatelství Mystery Press ho po anglickém vydání pošle na český trh stejně rychle jako tento román.

P.S. Nevím jestli bylo šťastné zvolit název MÉ JMÉNO JE NIKDO, byť odpovídá anglickému originálu. Pod tímto názvem je totiž v Česku znám a značně ceněn italský western Il mio nome ? Nessuno režiséra Tonina Valeriho z roku 1973 s Terence Hillem v hlavní roli, případně může odkazovat k rovněž mimořádně známému tajemnému detektivovi jménem Nikdo z románu Roberta Emila Krafta NOBODY – MUŽ Z NEZNÁMA.
*****************************************
MÉ JMÉNO JE NIKDO
Z anglického originálu You Don´t Know My Name
přeložila Kateřina Kuncová.
Vydalo nakladatelství Mystery Press, Praha, 2017.




30.06.2017 - Stanislav Polauf