Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - I vaše pračka potřebuje důkladnou péči



Úvodník: Pračka je úžasný vynález, který zásadním způsobem šetří čas a ulehčuje práci v domácnosti. Bez nadsázky se dá říci, že je nedílnou součástí našich domovů a zajišťuje čisté a voňavé prádlo, kdykoli si vzpomeneme. Aby tomu tak skutečně bylo, a spotřebič bezvadně fungoval co nejdéle, je potřeba mu věnovat dostatečnou péči. Víte jak?


Článek:
Kombinace vlhkosti, vlasů, chlupů od domácích mazlíčků či jiných nečistot, které se na oblečení usazují, zanáší pračku a vytváří půdu pro množení plísní a bakterií. Často se také setkáváme s vodním kamenem. Mezi základní péči, kterou byste měli pračce dopřávat alespoň dvakrát do roka, patří čištění filtru. Není to nic těžkého. Filtr stačí dle návodu z pračky vyjmout, opláchnout horkou vodou, a pokud je třeba, usazeniny vydrbat kartáčkem.
Dalším místem, které si zaslouží pravidelnou údržbu, je gumové těsnění. To čistěte ideálně po každém praní, vlasy a špína se zde usazují velmi snadno. Jakmile vyndáte prádlo z pračky, nechávejte otevřená dvířka, aby se z ní dostala vlhkost, předejdete tak vzniku plísní. To samé provádějte také s dávkovačem pracího prášku. Po praní ho vyjměte, vypláchněte a nechte uschnout nebo přinejmenším nechte vysunutý. Tyto jednoduché úkony nezaberou mnoho času, ale jak vyplývá z průzkumu značky Savo, provádí je pouze polovina respondentů.
 
O pračku je důležité se mimo již zmíněnou základní péči starat také komplexně. Kolem samotného praní a čištění praček koluje celá řada rad a mýtů. Z průzkumu také vyplývá, že mezi nejpopulárnější „přírodní“ čističe pračky patří zejména ocet, jedlá soda nebo kyselina citronová, které používá čtvrtina odpovídajících. Čištění bubnu octem nebo kyselinou citronovou ale může být pro pračku nebezpečné! Ocet a kyselina mohou poškodit filtr, gumové těsnění i buben. Ocet je navíc přibarvován zkaramelizovaným cukrem (na obale najdete pod kódem E150c), který může způsobit v jemné mechanice pračky a spirále nenávratné změny. Raději proto vsaďte na speciální čisticí přípravek (např. Savo Čistič pračky), který vaši pračku vyčistí, neponičí a prodlouží její životnost.

Čistič dle návodu na etiketě smíchejte s vodou a hadříkem vytřete dávkovač na prací prášek a vnitřní část dveří. Poté nalijte zbylý obsah do dávkovače a pusťte prací program bez předpírky (min. teplota 60°C). Automatická pračka ukrývá mnoho skrytých a těžko přístupných míst, ve kterých se při každém praní usazují nečistoty, které jinak než pomocí čističe z pračky nedostanete.
Z dlouhodobého hlediska se vyplatí investovat do čisticího prostředku přímo určeného pro péči o pračku, díky kterému si zajistíte dlouhou životnost vašeho spotřebiče a dokonale čisté prádlo.
 
Z výzkumu pro značku Savo na téma „Jak se staráte o svoji pračku?“ dále vyplývá:
-          78 % respondentů pere 3x týdne a častěji
-          pouze 53 % nechává po vyprání otevřený buben i dávkovací šuplík
-          z respondentů, kteří svoji pračku čistí ji 32 % čistí univerzálními prostředky, 26 % spoléhá na babské rady (ocet, kyselina, soda nebo si vyrábí čistič sami) a 3 % dokonce svoji pračku nečistí vůbec ničím nebo pouze vodou
-          72,5 % si je vědoma toho, že pro zajištění dlouhé životnosti pračky je nejdůležitější pravidelná údržba, ale téměř 40 % nečistí svoji pračku vůbec nebo méně než 1x za půl roku
Odpovědělo 1 766 respondentů.


20.08.2017 - redakce