Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Blíží se festival filmové a televizní komedie Nové Město nad MetujíÚvodník:

V pražském kině MAT proběhla tisková konference k 39. festivalu české filmové a televizní komedie, který je tradičně pořádán v Novém Městě nad Metují. Festival se uskuteční ve dnech 17. – 23. září 2017 v Novém Městě nad Metují. Zahájení se bude konat za účasti patrona festivalu Jana Hrušínského, který ve svém postu setrvává již druhý rok. „Stát frontu na banány, chleba, nebo iPhony, to už jsme u nás poznali. Já přeji české komedii, aby tohle zažívala, aby na ni lidé stály fronty a s nadšením tiskli v ruce vstupenky i opakovaně.“Článek: Moderování festivalu se i přes značné zdravotní komplikace ujme moderátor Michal Jančařík, který svoji účast okomentoval slovy: Je to pro mě velká věc. Člověk v mé situaci vše bere jinak. Dřív bylo vše tak nějak samozřejmé, dnes si každé maličkosti vážím mnohem víc. No a práce, to je velká věc. Děkuju Zdeňkovi Krákorovi a lidem z NMNM, že se ke mně neotočili zády. Skvělé.“ Na otázku, zda má mezi nominovanými filmy favority, odpovídá: „Letos to asi nebude tak jednoznačné, přijde mi, že se sešel silný ročník. Žádný jednoznačný Tygr /Teorie tygra/ letos asi všechny ceny nesežere na posezení. Favorit je více, což je myslím ta nej pozvánka do Kina 70.“
Porota: Věra Míšková, Daniel Barták, Ing. Jiří Kunte, Prof. Rudolf Adler, Vladimír Suchánek, Zdeněk Zelenka, Josef Hanuš.
Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími. Na návštěvníky čeká řada doprovodných akcí: koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení atd. Společným jmenovatelem všech festivalových aktivit je smích a dobrá nálada. Slavnostního zahájení festivalu se ujme David Kraus, který vystoupí se svojí kapelou. Během festivalu budou přijíždět delegace protagonistů či tvůrců filmů, s nimiž budou probíhat besedy po promítání. Celou organizaci festivalu má na starost Zdeněk Krákora, který se pořádaní ujel nově od roku 2016 a přináší tak inovace a nový vítr do plachet třetímu nejstaršímu filmovému festivalu.

Festival rozdělí mezi nejlepší snímky tyto ceny:

Zlatý Prim   Hlavní cena odborné poroty pro tvůrce nejlepší filmové a televizní komedie.
Věnuje ELTON hodinářská a.s. Nové Město n. Metují, patron festivalu
Cena za režii   Cena odborné poroty za režii.
Věnuje firma HALLA a.s.
Ceny za nejlepší mužský a ženský herecký výkon   Ceny odborné poroty.
Věnuje Mezinárodní odborový svaz KINOS.
Cena Zdeňka Podskalského   Zvláštní cena odborné poroty za nejvýraznější výkon mladého tvůrce.
Věnuje Městský klub Nové Město nad Metují
Cena za výtvarný počin   Cena odborné poroty.
Věnuje akademický malíř Vladimír Suchánek.
Cena FITES   Cena odborné poroty za nejlepší scénář.
Věnuje Český filmový a televizní svaz v Praze.
Cena za nezapomenutelné role v českých komediích   Věnuje Městský klub a Město Nové Město nad Metují.

DIVÁCKÁ CENA - NOVOMĚSTSKÝ HRNEC SMÍCHU
jedinečností novoměstského festivalu komedie zůstává divácká cena - Novoměstský hrnec smíchu. Cenu získá film, kterým se diváci při soutěžní přehlídce nejvíce prosmějí. Tento čas měří "SMÍCHOMĚŘIČI", kteří jsou rozmístěni mezi diváky a měří prosmátý čas. Ten pak podílem na délku filmu určí % smíchu. Vítězné filmy z let 2012 - 2016 můžete vidět každý den na festivalu od 15:00.
Program, vstupenky, filmy či fotogalerie, to vše přehledně najdete na nových internetových stránkách www.festivalkomedie.cz a Facebookových stránkách https://www.facebook.com/festivalkomedie/
Pořadateli festivalu jsou Městský klub Nové Město nad Metují a Město Nové Město nad Metují. Festival probíhá s podporou Královéhradeckého kraje a pod záštitou hejtmana PhDr. Jiřího &Stěpána, Ph.D.


13.09.2017 - Aneta Šimonková