Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - A zrodí se píseňÚvodník: Loňská novinka Samanthy Shannonové přicházela již jako třetí pokračování série Kostičas. Najít solidní čtivo, natož pokračování, je rok od roku náročnější, tudíž mé obavy se mísily s napětím.
Pochvalné recenze na minulé dva díly pěly chválu jak na samotnou autorku, tak na její literární počin. Než přivítáme letošní knižní novinky, ráda bych zavzpomínala právě na tuto knihu.


Článek:
Syndikát vidoucích vede od určité chvíle mladičká Paige. Jako jedna z mála přeživších může vypovídat o krutostech a internaci nepřirozených lidí spolupracujícími s duchy či éterem. Ten nás obklopuje více než 200 let. Ví o záhadných bytostech, kteří vidoucí zneužívají k přežití ve světe. Mezitím vláda Scion úzkostně tají vše zmíněné i mnoho dalšího. Vše je prostoupeno krutostí vůči nepřirozeným a mocichtivostí Ratájců.
Syndikát vidoucích v podobě Sněmu nepřirozených nyní stojí před hrozbou přístroje, který dokáže odhalit vše, co zůstávalo doposud utajeno. Pokud bude uveden v činnost hrozí vidoucím izolace, vězení nebo dokonce smrt.

Kniha má kouzlo nepředvídatelnosti, což je příjemné, natož u třetího dílu. Poprvé popisuje život vidoucích nejenom v Británii a Skotsku, ale pojednává i o vlivu politiky ve světovém měřítku. Dotýká se i takových témat jako diktatura, strach nebo zbrojení.
Díl sám o sobě působí rozporuplně. Není špatný, to pozor, ale jako by Samantha najednou nevěděla, co s hlavní hrdinkou. Strážce se tu objevuje opravdu jenom sporadicky a jeho postava ustupuje do pozadí. Hlavní hrdinka vůbec nepusobí rázně, s vizí, jako v minulých dílech. Nechá se vláčet událostmi a v podstatě reaguje až na to, co přichází.
Podobná rozporuplnost se tak promítla i v náladě fanoušků. Kostičas a Vidořád posadil tzv. "na zadek". Zaujali svoji originalitou a rozhodně vytvořil hlavní hrdinku poutavěji, než tomu bylo v knihách jiných autorů. Jenže dva díly nadchnou, u třetího je již zapotřebí, aby se i samotný hrdina vyvíjel. A to je hlavní slabinou knihy. 
Akce, myšlenky, svižnost, spiritualita, to vše děj obsahuje, jenom si začínáte během čtení říkat, na co chce vlastně Samantha Shannonová nalákat v dalších plánovaných pokračováních. Již nyní udělal z Paige něco nepřekonatelného a bohužel jí to spíš uškodilo než posílilo. Ztratila poměrně dost čtenářů.

Pořád věřím, že kniha má potenciál. Není jednoduché se do ní začíst. Vůbec nezkoušejte přeskočit nějaký díl. I tak je to občas o maximálním soustředění. Nemáme zde stupnici hodnocení. Pokud však mohu poměřit negativa a pozitiva, stále pluska vyhrávají. Doufám, že další díl přinese svěžest a nerozhodne se těžit z toho, co nám již Samantha nabídla. 

Samantha Shannonová vystudovala anglický jazyk a literaturu na Oxfordské univerzitě. Roku 2013 zaujala románem Kostičas, prvním dílem z plánované sedmidílné série z dystopického světa, kde jsou pronásledováni vidoucí, lidé nadaní jasnozřivností. Následoval druhý díl Vidořád. Po necelých třech letech autorka konečně vydala třetí pokračování A zrodí se píseň.

A zrodí se píseň
Samantha Shannonová
Host, 2017


23.01.2018 - Veronika Švarcová