Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pro fajnšmekry: Oběšenci jdou s námiÚvodník:

Když archeolog napíše knihu, ten příběh může a nemusí být o archeologii. V souboru povídek Oběšenci jdou s námi najdete obojí. Autor knihy Tomáš Lojek, profesí archeolog, popisuje ve svých povídkách jak prostředí výzkumné, tak zcela všední. Všechny příběhy se zároveň odehrávají v Praze.  

A nejtypičtěji se projevují sympatickou společnou vlastností: dokáží hluboce oslovit svou vnitřní silou, svou samotářskou hořkostí paradoxně zasazenou do rušného velkoměsta.Článek:

Každá z povídek má schopnost vzbudit v nás emoce, sice ne veselé, ale zato pravdivé a upřímné, bez zbytečné hysterie. V mozku nám zůstane pachuť filosofických úvah. Každý z nás si taháme pořád s sebou svého oběšence, svou noční můru, svůj strach, svou samotu...

Ve sbírce se nachází několik povídek, které již vyšly elektronicky v souboru Trochu vzduchu, další povídky jsou zcela nové. Ani jeden z příběhů v Oběšencích však není zcela totožný jako v původní sbírce, neboť autor do souboru vpustil spolu s oběšenci vzduchu hodně - dosla v něm udělal luft.


Ukázka z povídky Vokno

Probudil se v půl třetí odpoledne v pokoji, který byl ponořen do smutného šedomodrého přítmí, a zjistil, že je sám. Ležel v posteli, deku měl přitaženou až k bradě a utkvěle sledoval tenounké klikatící se prasklinky na stropě. Nesnesitelně ho po včerejšku bolela hlava. Potřeboval vstát a dojít si na záchod, ale byl líný a nechtělo se mu vůbec z postele.

Přemýšlel o včerejší noci. Nic si nepamatoval. Hlavně si nemohl vzpomenout, jestli u něho ta holka spala nebo ne a jestli k něčemu došlo. Vedle něj na posteli ležela další rozhozená prošívaná deka a polštář.

Odhrnul přikrývku a s funěním vstal, aby svých sto dvacet kilogramů donesl na záchod. Potom letmo prohledal celý byt, ale žádné zvláštní stopy nenašel. Vrátil se do pokoje, otevřel dveře na balkon a jen ve spodkách se vypotácel ven.

Opřel se rukama o zábradlí a zhluboka vydechl. Domy a silnice skrápěl drobný déšť. Z bytu ve třetím patře dejvického činžáku, kde bydlel už nějaký čas v pronájmu, byl výhled na rušnou Evropskou třídu. Trochu naivně se podíval dolů k tramvajovým zastávkám a naproti k hotelu, jestli náhodou někde nezahlédne její drobnou štíhlou postavu. 

Oběšenci jdou s námi nejsou komerční záležitostí. Knihu nejvíce ocení hloubaví literární fajnšmekři. Snad i proto je tak útlá. Delikatesy zaberou na talíři také méně místa. Ale o to víc si je vychutnáte. 

Předvánoční novinku můžete nyní zakoupit ve vašich knihkupectvích, příp. objednat na internetu, např. v distribuční síti Kosmas nebo v nakladatelství Literární strom.25.11.2017 - redakce