Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - SEZNAMTE SE, JOE BLACK – I pro nás si jednou přijdeÚvodník: Skoro se to nehodí mluvit pár dnů po oslavě narození Ježíše Krista o smrti, ale film SEZNAMTE SE, JOE BLACK patří k tomu nejlepšímu, co vám v tomto týdnu mohou televizní kanály nabídnout. Tak se tedy seznamte – a věřte, že sledování filmu nebude ani drastické, ani pochmurné. Spíše se připravte na fantastickou, romantickou podívanou, i když vážný až existenciální podtext nechybí. 


Článek:Brad Pitt si v této roli přišel pro otce Williama, ale rád by poznal něco z lidského života. Tak mu nabídne odklad, sám si vezme „dovolenou“ a stane se Williamovým společníkem jak v domě, tak i v podniku. Z počátku vypadá a chová se prkenně, ale postupně roztaje a začne poznávat, k čemu jsou na stolech příbory, jak chutná dobré jídlo a po chvíli i jak sladký může být polibek od zamilované Susan. Takto „polidštěnou“ smrt (navíc v podobě Brada Pitta) byste si určitě přáli i vy. Řada drobných příhod je humorná, lidsky hřejivá a pochopitelná a nebyl by to hollywoodský film, aby se vše nakonec nějak smířlivě nevyřešilo.
Nebudeme se tvářit, že jde o velký film plný hlubokých významů a myšlenek. Jde o zábavu, která sice trvá téměř tři hodiny, ale nenudíte se. Jednak skvostné herecké duo Anthony Hopkinse a Brada Pitta už samo o sobě zaručuje diváckou kvalitu, ale i vlastní příběh je zajímavě a přesvědčivě vyprávěn. Režisér Martin Brest vyšel z divadelní hry Alberta Casella SMRT NA DOVOLENÉ a tak trochu „vykradl“ její filmové zpracování z roku 1934 natočené pod tímto názvem režisérem Mitchelem Leisenem, v níž hlavní roli nadpozemské bytosti vytvořil Fredric March.
Režisér Martin Brest přiznal, že podobnou látku toužil natočit již patnáct let. Předtím natočil své proslulé akční krimi komedie POLICAJT Z BEVERLY HILS s Edddiem Murphym a PŮLNOČNÍ BĚH s Robertem De Nirem či drama VŮNĚ ŽENY s Al Pacinem. Ve velice drahém filmu, která si režisér  sám produkoval si každý z diváků najde to, co ho nejvíce zajímá. Jak napsal Petr Kočí „Autoři zkrátka naházeli do kotle všechny dobroty, které jim přišly na mysl: předlouhou milostnou scénu pro obdivovatelky Brada Pitta i jeho brutální přejetí hned dvěma automobily za sebou pro jeho kritiky. Krystalicky čistou lásku od začátku odsouzenou k zániku pro romantiky, i šibeniční humor pro cyniky...“
Foto: pinterest.net, titulky.com, tv-program.aktuality.sk
*************************************
 SEZNAMTE SE, JOE BLACK
(Meet Joe Black), USA 1998, režie Martin Brest
uvádí NOVA v pondělí 1. ledna od 22,05
a Nova Cinema ve čtvrtek 4. ledna od 15,05 hodin


29.12.2017 - Stanislav Polauf