Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Karíma Al-Mukhtarová: Největší houpací kůň na světěÚvodník: Možná někdy nudnou zimní sezónu prosvětluje osobitá výstava mladé nadějné umělkyně a výtvarnice v galerii Futura na pražském Smíchově… Byla připravena speciálně pro její prostory a k vidění je zde i obrovský koupací kůň.

Článek: Karíma Al-Mukhtarová tuto výstavu představuje v rámci své diplomové práce na pražské AVU. Audiovizuální série pohybující se na hraně života a smrti (což musíte osobně pochopit, až znenadání spatříte figurínu panenky v rakvi) byla připravena speciálně pro sekvenci pokojů spodních prostor galerie FUTURA.

Jsou v ní silně patrné autobiografické prvky, nejvíce je pocítíte možná, když spatříte autorčiny vlasy a obří hřívu koně, který je dominantou poslední z výstavních místností a do dětských let by se při jeho zhlédnutí chtěl vrátit nejeden dospělý. S klidem o něm můžete říci, že je to největší houpací kůň na světě. A pokud je možná přece jen druhý největší, tak má zcela jistě nejdelší hřívu… Ohromující dojem zanechává rovněž koláž  tvořená složitou ruční výšivkou v kontrastu se strojovým tiskem a rámem z levných materiálů, což pochopíte až při detailnějším prozkoumání celého obrazu.

Kromě těchto dvou děl mě nejvíce uchvátila také nahrávka o autorčině otci, která se musí rovněž osobně vyslechnout a procítit… Už proto že vznikla hned na první dobrou! Nevyčerpatelné kouzlo okamžiku, které Karíma umí vynést každým coulem…

Co dodat?
Galerie Futura se nachází na adrese Holečkova 49, nejlepší stoupat vzhůru do kopce směrem od Bertramky. Jedinečný počin Karímy Al-Mukhtarové zde můžete spatřit až do 18.2., otevřeno je pouze ve dnech st-ne, a to 11-18 hod. Vystavují zde zároveň ještě další umělci, vstup je volný.

Pokud tuto výstavu z jakéhokoli důvodu nestihnete, chystá na květen Karíma Al-Mukhtarová další expozici v galerii Nov v Pardubicích.

Zdroj fotografií: autorka, Tomáš Souček17.01.2018 - Pavla Hložková