Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Febiofest uvede 10 nejlepších filmůÚvodník: U příležitosti 25. výročí vzniku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest se diváci mohou těšit na speciální sekci s názvem Best of. V rámci festivalu tak bude uvedeno deset divácky nejoblíbenějších snímků, které byly v minulosti českému publiku poprvé představeny právě na Febiofestu.

Článek: Best of Febiofest
Festival byl založen v roce 1993 a od svého vzniku nabízí ty nejkvalitnější tituly světové kinematografie. Deset z nich, které byly vybrány také na základě více než osmdesátiprocentního hodnocení na filmovém portálu csfd.cz, bude uvedeno v rámci jubilejního ročníku. „Rozhodli jsme se, že nejlepším způsobem, jak oslavit 25 let existence festivalu, bude projekce těch nejoblíbenějších filmů. Tentokrát tedy o jejich kvalitě rozhodli samotní diváci. Ze všech filmů, které se na festivalu kdy promítaly, jsme ve spolupráci s ČSFD vybrali jen ty opravdu nejpopulárnější. Doufáme, že si věrní diváci festivalu přijdou vzpomenout na svoje první setkání s těmito snímky, a že nejen mladé publikum je uvidí poprvé na velkém plátně, jak si zaslouží,“ vysvětlila ředitelka programu Anna Kopecká.
 
Diváci se tak mohou těšit například na tituly jako Lola běží o život režiséra Toma Tykwera (uveden v roce 1998), Mulholland Drive Davida Lynche (uveden v roce 2001) či Pianista Romana Polanského (uveden v roce 2003). Posledně jmenovaný uvedl svůj film na Febiofestu osobně před 15 lety a rozhodně stojí za zmínku, že letos se v sekci Masters objeví jeho novinka – drama Podle skutečné události.
 
Divácká porota
I v letošním roce udělí cenu Grand Prix třiatřicetičlenná porota složená z filmových fanoušků. Porotcem se může stát kdokoliv ve věku od 15 let, jedinou podmínkou je v době konání festivalu (tedy od 15. do 23. března 2018) navštívit určená filmová představení a následně je bodově ohodnotit. Stejně jako každý rok bude porotě předsedat čestný předseda z řad známých osobností (v minulosti např. Miroslav Ondříček, Theodor Pištěk či Dagmar Havlová). Zájemci o členství v porotě se mohou hlásit na webových stránkách festivalu www.febiofest.cz do 25. února 2018.

Foto: Febiofest

25.01.2018 - redakce