Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - BOHOVÉ MUSEJÍ BÝT ŠÍLENÍ – TV tip – co způsobí jedna láhev od coca-colyÚvodník: Tenhle film uvedla televize již několikrát, ale věřím, že si ho řada příznivců dobré a svérázné zábavy nenechá ujít. Před časem proběhl celým světem za obrovského ohlasu a dočkal se i dvou pokračování.  Mimořádný ohlas měl ve Francii, kde byl dlouho veseloherním hitem číslo jedna. I v našich kinech měl značný ohlas.


Článek: Největší překvapení se rodí tehdy, když je nejméně čekáte. Jednoznačně k takové neočekávané senzaci patří film BOHOVÉ MUSEJÍ BÝT &SÍLENÍ, vyrobený v africké Botswaně a natočený dosud zcela neznámým režisérem Jamie Uysem. Hlavní roli v něm vytvořil černý neherec s podivným jménem N!XAU (ano, psáno správně i s vykřičníkem). Brzy přišla dvě pokračování (BOHOVÉ MUSÍ BÝT &SÍLENÍ II a BOHOVÉ SE ZASE ZBLÁZNILI), která rovněž prošla našimi kiny.

Co na tomto snímku tak zaujalo? Film překvapivé obrazové kultury přinesl osobitý a nečekaný humor, který je zcela nevšední a přímo zasáhne vaši bránici. Je laděn jako klasická dobrodružná komedie a jeho kaleidoskopický děj splétá tři motivy. První rozehraje láhev od Coca-Coly vyhozená z letadla do africké buše. Tamní domorodci ji považují za „dar z nebes.“ Když se přesvědčí o tom, že je jim zcela neužitečná, vyšlou svého vyslance, aby ji bohům kdesi na konci světa vrátil. Křovácký lovec přichází do světa, jehož obyvatelů mu svým chování připadají zcela šílení. Potkává nesmělého biologa Andrewa (Marius Weyers) s věčně jankovitým džipem,. Černý příchozí z buše je svědkem vzplanutí jeho lásky k nové učitelce Kate (Sandra Prinsloová). Třetím motivem je zásah proti uprchlým trestancům – povstalecké bandě Sama Bogy, kteří jako rukojmí zajmou školní děti spolu s pohlednou učitelkou.
Komedie volně splétá jak situační humor, tak vtipné dialogy a propojuje je s komentářem vypravěče. Jamie Uys snímek nejen režíroval, ale je i autorem scénáře, producentem, jedním z kameramanů i střihačem. Zahrál si též menší roli duchovního v botswanské misii.
Střet panensky čistých a šťastných lidí, křováků, žijících v mírumilovném osamění bez povědomí o civilizovaném světě s moderní civilizací osloví zcela zvláštním, těžko definovatelným způsobem, pro nějž je vskutku dobré nechat se překvapit.
Foto: csfd.cz, kinobox.cz
*******************************************
BOHOVÉ MUSEJÍ BÝT &SÍLENÍ
(The Gods Must Be Crazy)
USA 1980, režie Jamie Uys
uvádí Prima Max v sobotu 17. března od 20,00 hodin


09.03.2018 - Stanislav Polauf