Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Svědectví z nitra nejkrutějšího totalitního režimu dneška



Úvodník: V těchto dnech vychází vůbec první soubor protirežimních povídek od žijícího autora, který se podařilo propašovat ze Severní Koreje. Jeho autor tvořící pod pseudonymem Bandi přináší místy až satirickou kritiku stranických praktik a obraz zoufalého každodenního boje za špetku lidské důstojnosti. Povídkový soubor Žaloba, který vyšel již ve více než 35 zemích světa a vzbudil velký ohlas v zahraničních médiích, vydává nakladatelství Plus v překladu Davida Petrů.



Článek: Kim Ir-sen a po něm Kim Čong-il vládli lidu Severní Koreje pevnou rukou a ani na chvíli nenechávali nikoho na pochybách, že komunistická diktatura chce pro všechny jen to nejlepší. Povídkový soubor Žaloba tuto masku strhává. Inspirovaly ho skutečné příběhy lidí v totalitním režimu žijících. Ať už se jedná o prosté dělníky nebo pchjongjangskou elitu, hrdinové Bandiho povídek se stávají účastníky či svědky krutých praktik režimu, pro který lidský život nic neznamená.
 
Sjednocujícím tématem sbírky je kromě kritiky stranických praktik také autobiografický motiv deziluze těch hrdinů, kterým osudové události náhle otevřou oči a oni spatří děsivou realitu propagandistických lží. Tak, jako se to údajně stalo autorovi samému. Strádání a úmrtí řady blízkých během hladomorů na počátku 90. let ho přivedlo k rozhodnutí vylíčit v umělecké prozaické podobě pravdu o severokorejské společnosti a pokusit se ji ukázat světu.
 
Bandiho povídky vznikaly v letech 1989 až 1995 (tedy v závěrečném období vlády Velkého vůdce Kim Ir-sena a během období smutku právě po jeho pohřbu) a v roce 2013 byly propašovány do Jižní Koreje. Jihokorejské vydání tohoto beletristického díla, které ostře kritizuje a satirizuje severokorejský režim a pochází z pera člověka, jenž v tomto systému dosud žije a pracuje, je historicky prvním svého druhu – nic podobného se za téměř sedmdesát let od rozdělení poloostrova neobjevilo. Přestože čas od času vycházejí podobně kriticky laděné paměti a próza severokorejských utečenců, vždy se jedná o práce napsané až poté, co jejich autor unikl do svobodného světa. Dosud se neobjevilo dílo odsuzující tyranský, nedemokratický režim Severní Koreje od autora, který v Severní Koreji stále žije.
Totožnost autora přirovnávaného k severokorejskému Solženicynovi se z pochopitelných důvodů přísně tají a pod sbírkou sedmi povídek je proto podepsán pseudonymem Bandi, což v korejštině znamená „Světluška“. Než aby se snažil uprchnout ze Severní Koreje rozhodl se raději udělat ze svého díla jakéhosi vyslance, byť při tom nasazuje vlastní život. Nepochybně věří, že úsilí zvnějšku může otrockou společnost, v níž žije, přetvořit rychleji než úsilí zevnitř. Při předávání svého rukopisu Bandi podotkl, že i kdyby se jeho povídky podařilo vydat jen v Jižní Koreji, i to by mu stačilo. Toto dílo je však třeba vnímat jako upřímnou a naléhavou prosbu o to, aby se na represivní režim Severní Koreje upřely zraky celého světa.

Zdroj: Albatros media



29.04.2018 - redakce